Yatırım yapmaya başla!

Son 50 Yılın En Büyük Grevi Olan GM-UAW Anlaşmazlığı Çözüldü!

GM çalışanlarının sendika grevi son buldu. Son 50 yılın en uzunu olan bu grev sonunda şirketin ettiği zarar dudak uçuklatıcı!
Son 50 Yılın En Büyük Grevi Olan GM-UAW Anlaşmazlığı Çözüldü!

Geçtiğimiz ay patlak veren olayda, GM çalışanları bazı istemedikleri durumları grev ile çözeceklerine inanmışlardı. Meselenin temelinde işçiler haklarının çalındığını söylemişti. İş bırakmanın boyutu oldukça büyüktü. Zira GM fabrikalarından 50.000 kişi aynı anda ortamlarını terk etmişlerdi. Sağlık hizmet haklarındaki düşüş, Amerikalı şirketin tesis kapatma tehditleri, fitili ateşleyen nedenler arasında.

UAW üyeleri sonuna kadar savaşarak GM’nin istediklerini kabul etmesi için beklediler. Grev, son 50 yılda görülen en uzunu ünvanını da almıştı. Madalyonun diğer tarafında üretim bantları duran otomobil firmasının ettiği zararlar var! İşte detaylar;

General Motors’u derinden etkileyen grevin resmen bittiği resmi kaynaklarca açıklandı.

UAW işçilerinin 16 Ekim’de sunulan anlaşmaları imzaladığı söylendi. Çoğu çalışan GM’nin daha fazla kar etmek için tesisleri kapatacağını söylemesi yetmemişti. Her ne kadar GM fabrikaların kapanması gerçekleşse dahi işçilerin boşta kalmayacağını açıklasa da buna inanılmamıştı.

UAW Başkan Yardımcısı Terry Dittes, “General Motors üyeleri konuştu. Bir milletin kalbini ve zihnini yakalayan UAW-GM üyeleriyle hepimiz çok gurur duyuyoruz. Onların fedakarlıkları ve cesur tavırları, iki kademeli ücret yapısını ve işçi sınıfını Amerikalıları rahatsız eden geçici işçi sınıfını ele aldılar.” dedi.

40 süren sendika grevi son 50 yılın en büyüğü oldu ve bunun birde fatura kısmı doğdu. Eylemin General Motors üzerinde yıkıcı etki yaptığı aktarıldı. Bu süreçte araç üretemeyen ve bayilere tedarik sağlayamayan şirketin zararı, 1.8 milyar dolar!

GM’den gelen açıklamalarda saatlik çalışanlara “birinci sınıf ücret, fayda ve kar paylaşım paketi” sağlandığını söyledi. Şirket açıkladığı gibi, dört yılda bir %3 ücret artışı veya %4 götürü ödeme sağlıyor Sözleşmenin yanı sıra, normal çalışanlar için 11.000 dolar (8.575 £ / 9.927) imzalama bonusu verildi. Kâr paylaşım tavanı da kaldırılmıştır ve “geçici çalışanların üç yıllık hizmetten sonra daimi istihdama geçişlerinin net bir yolu olacak” şeklinde düzenleme yapılmış.

Grevin iyi yönlerinden birisi de kapanması kesinleşen Detroit Hamtramck tesisinin kurtarılmış olması. Sonlandırılması iptal edilen fabrikasında önceki yazımızda elektrikli kamyon üretimine dönüştürülebileceğini söylemiştik.

GM’nin de Hummer markasını tekrar yüzeye çıkararak, elektrikli bir şekilde Detroit’te üretim yapacağına yüksek olasılıkla bakılıyor. GM CEO’su Mary Barra, yaptığı açıklamada, “Çalışanlarımızın şirketin genel başarısına yaptığı önemli katkıları tanıyan, güçlü bir ücret ve fayda paketi ve ABD’deki faaliyetlerimizde ek yatırım ve iş artışı ile bir sözleşme yaptık. GM, Amerika’daki on binlerce çalışana ücret ödeyen işler sağlamaktan ve ABD’ye yaptığımız yatırımları büyütmekten gurur duyuyor” dedi. Artık bantlar 40 gün öncesindeki gibi işçiler daha moral yüklü halde imalatlarına devam edecekler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum