Yatırım yapmaya başla!

GM Başkanı: “EV’lerin Bazı Sorunları Çözülmeden Yaygınlaşma Olmayacak!

GM CEO'su Marry Barra, elektrikli araçlara insanların neden soğuk baktığının nedenlerine değindi.
GM Başkanı: “EV’lerin Bazı Sorunları Çözülmeden Yaygınlaşma Olmayacak!

Son zamanlarda GM Başkanı Marry Barra’ya elektrikli araçlar konusu üzerine en çok açıklama yapan yönetici diyebiliriz. Hatta eski CEO Bob Lutz’a da aynı şeyleri söylememiz mümkün. Çağımızın yeni araçları artık yollarını elektrikli yönüne çevirdi. EV’leri model gamlarına başta Toyota, Nissan ve Tesla gibi firmalar katmış olsa da şu anda Hyundai&Kia ve onlarca şirket sisteme en iyi şekilde ayak uydurmaya başladı. Öyle ki artık hipercar kavramında 2.000 beygirlik elektrikli otomobiller oluyor.

Zamanında Elon Musk ve Kiichiro Toyoda’nın da dediği gibi, bir gün piller için kaynak bulmakta zorlanacağız sorununu şimdi Marry Barra masaya yatırıyor. Zira GM alt markaları için EV araç platformlarını kuruyor ve Cadillac’ı bu işte görevlendirdi.

Barra’ya göre gelecek, elektrikli araçlar üzerine kurulacak ancak onları engelleyen faktörlerin olduğunu söyledi.

GM’nin UAW grevlerini atlatması ardından hedeflerini tekrar gözden geçirerek, üreteceği araç modellerine odaklandı. Öncesinde Corvette’nin en büyük hayranlarından olan Mark Reuss, “Menzilin, EV kabulünün önündeki en büyük engel. Bazı insanlar ek şarj istasyonlarının menzili sorun haline getireceğini iddia etse de, insanlar hala mesafeler arasında mümkün olduğu kadar uzun süre kullanmak isteyecekler” diyor.

Yapılan araştırmalar neticesinde insanların kesinlikle menzil konusundan dolayı henüz elektrikli araçlara karşı bir tepki vermiyor. Avrupa’da ve Amerika’da he ne kadar hızlı şarj istasyonlarının çoğaltıldığı söylense de mesele burada zaten uzun yollarda ne yapılacağı.

Yapılan bir ankette neredeyse katılımcılar elektrikli araçlarının en az 500 km menzile sahip olması gerektiğini söylemiş. Keza son zamanlardaki yayınladığımız araç menzil rakamları da sürekli 480 km’yi gösteriyor.

GM CEO^’su Marry Barra da 483 km’ye “tatlı nokta” diyerek 2020 Bolt’un yaptığı 417 km menzille ulaşılması gereken noktaya çok yaklaştıklarını vurguladı.

Barra, menzilin dışında acil sorunlara 2 madde daha ekledi.

GM CEO’su EV araçlara takılacak pillerin, kaynaklarında çok büyük sorun yaşanacağını söyledi. Şu anda bir şeylerin farkında olunmadığını ancak bir gün markaların tüm araçları elektrikli oluğunda, pil bulmakta sıkıntı çekileceğini söyledi.

O yüzen Toyota ve Hyundai, “bolca pil kaynağım var” diyen Endonezya’ya çok büyük yatırımlarla gidiyorlar. Hatırlarsanız geçtiğimiz sene Elon Musk’un üretimdeki aksamanın pil tedariğinden kaynaklı olduğu söylenmişti.

Sonuç olarak insanlar EV araçlara karşı menzil ve şarj istasyonu gibi durumları sorun ederken, şirketler de pil kaynaklarından dolayı ileride daha fazla sıkıntı çekecekleri söyleniyor.

Sorunların çözülmesi için Reuss’un da dediği gibi; mümkün olduğunda çok sayıda halka açık şarj istasyonu inşa edilmesi gerekiyor. Şu var ki bununla firmanın kendi başına başa çıkması mümkün gözükmüyor.

O yüzden üreticiler, şarj şirketleri, endüstri grupları ve hükümetlerin birleşerek en hızlı şekilde kaynakları ortaya koyarak insanların ve kendi sorunlarını çözmeleri gerekiyor…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum