Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Global Yatırım Holding YKB 2018’deki Zorlukların Özel Sektörden Kaynaklandığını Söyledi

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, Türkiye’nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu, geçen sene yaşanan sıkıntıların devletten değil özel sektörden kaynaklandığını belirtti.
Global Yatırım Holding YKB 2018’deki Zorlukların Özel Sektörden Kaynaklandığını Söyledi
Yorum

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı (YKB) Mehmet Kutman, 2018 yılındaki ekonomik gelişmeleri, ülkemiz için en önemli sorunları ve çözüm önerilerini paylaştı. Mehmet Kutman, geçtiğimiz yılın bir hayli sıkıntılı geçtiğini, fakat bu zorlukların devletten değil özel sektörden kaynaklandığını söyledi. Türkiye için en büyük problemin işsizlik olduğunu belirten Kutman, yıl sonu enflasyon hedefini %21-22 olarak açıkladı.

Global Yatırım Holding YKB Mehmet Kutman, özel sektörün uzun vadeli alması gereken kredileri kısa vadeli kullandığını söyledi.

Global Yatirim Mehmet KutmanBu sebeple de ödeme zorluğu yaşadığını, kredilerini ödeyemeyeceğini anlayan yurt dışı finans kurumlarının Türkiye’ye yüklendiğini anlattı. Bu durumun şu anda nispeten düzeldiğini söyleyen Kutman, bankacılık sisteminde halen eksiklikler olduğunu fakat devletin bunu kapatabilecek durumda olduğunu ifade etti.

İşsizliğin en önemli sorunlarımızdan biri olduğunu ve yıl sonunda %11’in üzerinde kalabileceğini belirtti. Ekonomik büyüme için tahminini ise %2,5 olarak açıkladı. Büyümenin çok kolay bir iş olduğunu ve balonu şişirmemek gerektiğini söyleyen Kutman, bu nedenle 2019 yılında %1 – 1,5 seviyesinin aşılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Teknolojiye çok fazla önem verilmesi ve ciddi oranda bütçe ayrılması gerektiğini söyledi.

Teknolojiye Onem VerilmeliŞu anda her şeyi tüketen, üretmeyen, kredi kartına taksitle alışveriş yapan bir ülke olduğumuzu fakat Türkiye’nin gerçekte böyle bir ülke olmadığını dile getiren Kutman, büyümede teknoloji ürünlerinin payının artırılması gerektiğinin altını çizdi. İnovasyon, yaratıcılık ve teknoloji taraflarımızın zayıf olduğunu, bu alanlara çok ağırlık vererek ciddi miktarlarda para ayırmamız gerektiğini sözlerine ekledi.

Özel sektördeki teşvik konusuna da değinen Global Yatırım Holding Başkanı, bazı fabrikaların bu teşvikleri almadığında durma noktasına geldiğini, bu durumun da beraberinde işsizliği getirdiğini söyledi. Bu nedenle fabrikaların teşviksiz yaşamaya alışmaları gerektiğini vurguladı.

Son altı ayda yaşanan sıkıntıların azaldığını fakat tamamen rahatlamanın 2020 yılını bulacağını dile getirdi.

Sikintilar 2020 BitecekBundan 6 ay önce tünelin dibinin karanlık olduğunu ve halen içinde olduğumuzu söyleyen Mehmet Kutman, dışına çıkmanın 2020’yi bulacağını belirtti. En büyük katma değerimizin turizm olduğunu, bu yıl rekor beklendiğini fakat kişi başına düşen turizm gelirinin 700 – 800 dolar civarında olduğunu anlattı. Dolayısıyla turistlere yönelik katma değeri yüksek hizmetlerle bu rakamın artırılması gerektiği önerisinde bulundu. Fiyatların yükseltilmesi, daha çok para harcayan ve daha çok tüketen turistlere yönelik çalışmaların artırılması gerektiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu