Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Global Money Week BIST’in Ev Sahipliğinde Başladı!

Global Money Week BIST’in Ev Sahipliğinde Başladı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası çapta büyük bir öneme sahip olan Küresel Para Haftası (Global Money Week) yeni yılda ülkemizde yapılıyor. Borsa İstanbul’un ev sahibi sıfatıyla öncülük ettiği Küresel Para Haftası, gong töreniyle başladı. Hatırlanacağı üzere Global Money Week, geçtiğimiz yıl tam 38 ülkenin katılımıyla çeşitli borsalarda açılış gonguyla başlamıştı. Yeni yılda ise SPK-FODER iş birliğinde ve Borsa İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Global Money Week, yani Küresel Para Haftası; gençlere, onların hayallerine ve finansal geleceklerine bir nevi sembolik destek olarak kurgulanıyor. Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen gong törenin ardından Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Zafer,  Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Denizmen ve SPK Kurumsal İletişim Daire Başkanı Emre Önyurt önemli açıklamalarda bulundular. Açıklamaların öne çıkan bölümleri ise şöyleydi;

“Tasarrufların Türkiye sermaye piyasalarında değerlendirilmesi gerekir…”

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Zafer yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en önemli ekonomik meselesinin tasarrufların artırılması, bilinçli ve en verimli şekilde değerlendirilmesi olduğunu söyledi. 2014 yılında Türkiye’de GSYH’nin yüzde 13 oranında tasarruf edildiğini belirten Zafer, GSYH’nin yüzde 19’unun ise yatırımlara yönlendirildiğinin altını çizdi. Arada oluşacak farkı Türkiye’nin yurt dışı kaynaklardan karşılamak zorunda olduğunu belirten Zafer, Türkiye’de tasarrufların sermaye piyasalarında değerlendirilmesinin oldukça önemli olduğunu ifade etti.

“Küçük yaşta tasarruf bilinci oluşturulmalı!”

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Denizmen gong töreninin ardından yaptığı değerlendirmede finansal okuryazarlığın sürdürülebilir kalkınma ve büyümenin en önemli yapı taşlarından biri olduğunu söyledi. Açıklamasının devamında ise Denizmen, gençler ve çocukların bu parametrede oldukça önemli bir yere sahip olduklarını dile getirerek küçük yaşta tasarruf bilincinin oluşması gerektiğini söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise Denizmen, bu uygulamanın hayata geçirilmesi halinde Türkiye’nin geleceği ve gençlerin istikbali için büyük bir yol kat edilmiş olacağını ifade etti.

“Kriz sonrası finansal eğitim büyük önem arz ediyor!”

SPK Kurumsal İletişim Daire Başkanı Emre Önyurt yaptığı açıklamada, Türkiye’nin jeopolitik risk ve gelişmelerden etkilenmeye müsait bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Bugün kadar yaşanan krizler sonrası finansal eğitimin büyük önem arz ettiğini belirten Önyurt, finansal konulardaki yetersizliğin  bireyler ve ülke ekonomisi için tehdit oluşturduğunu dile getirdi. Sermaye piyasaları ve ülke kalkınması için finansal eğitim almış bireylerin önemli olduğunu belirten Önyurt, akıllı tasarruf konusunun üzerinde ivedilikle durulması gerektiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu