Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Global Endekslerde Düşük Verilerin Baskısına Karşılık, Artış Beklentisi Süren Yatırımcılar

Aşırı değerlenmenin ardından açıklanan hayal kırıklığı niteliğindeki verilerin baskısına rağmen bir grup yatırımcının yukarı yönlü beklentisi hala devam ederken global piyasalara bakış.
Global Endekslerde Düşük Verilerin Baskısına Karşılık, Artış Beklentisi Süren Yatırımcılar
Yorum

ABD vadeli endeks piyasaları Cuma günü geriledi ticaret gerilimleriyle ilgili endişelerin ve dünyadaki piyasaların kaymaya yol açtığı büyümenin yavaşlamasından bir gün sonra değişimler Dow 30’da %0.51, S&P 500 %0.52 ve Nasdaq %0.81 değer kaybı gösterdi.

Vadeli işlemler tarafının spot piyasaya görece yansımaları gözlenmişti. Hareketlerin yer yer paralel açılışlara işaretleri görülmüştü. Bu bağlamda endeksler üzerindeki açılışın negatif gerçekleşme ihtimali yüksek bir görünüm kazandı. Stoxx Europe 600 %0.40 oranında değer kaybederken, Asya genelindeki hisse senetleri endeksleri de düştü.

Borsalar bu hafta Avro Bölgesi’nden gelen olumsuz ekonomik veriler ve yatırımcıların rahatsızlık hissini destekleyen yenilenen ticaret belirsizliği olarak tökezledi. Bu güçler, ABD borsa endekslerinin son yıllardaki en iyi Ocak ayından daha yüksek seviyelerde yer almasının ardından bir duraklamaya işaret ederek, piyasanın Şubat ayı itibarıyla sesini kısmasına neden oldu.

Hayal Kıran Veriler ve Beklentili Yatırımcı

Açıklanan Veriler Hayal Kırıklığına UğratıyorBazı hayal kırıklığına uğratan ekonomik verilere rağmen, birçok yatırımcı küresel endekslerdeki yükselişin daha da genişleyebileceğine inanmaya devam ediyor. Cuma günkü bir raporda, Alman ihracatının Aralık ayında beklenenden fazla yükseldiği ve analistlerce bir gün önceki verilere göre biraz daha rahatlama ifade etti. Yıl sonunda sanayi üretiminde beklenmeyen bir düşüş görüldüğü de bu beklentiye ters orantıda yer aldı.

Almanya’nın DAX endeksi Aralık’tan bu yana bir günlük en büyük düşüşünü yaşadı. Tahvil fiyatları yükseldikçe verimler düşerken 10 yıllık Alman devlet tahvili getirisi de, Perşembe günü %0.117’ye kıyasla %0.113 civarında işlem görerek sabit kaldı. Yatırımcıların, özellikle gelişmekte olan pazarlarda ve ABD’de hisse senetleri için hala fırsatlar bulabileceğine inanan BlackRock’tan Isabelle Mateos y Lago, durgunluğun eşiğinde olunmadığını ifade etti.

Yine de, bazı analistler ekonomik verilerin daha da kötüleşebileceği konusunda endişeli gözükmekte. Bu düşünce, önümüzdeki birkaç ay boyunca hisse senedi piyasalarını baskı altında tutabilir.

Küresel Olumsuzluklar ABD Reel Sektörünü Etkiliyor

Global Olumsuzlukların ABD Pazarına YansımasıABD’li çokuluslu şirketlerin dış pazarlardaki olumsuzluklara maruz kalmasının kendilerini yavaşlamaya ittiğini belirten TS Lombard’tan Andrea Cicione, konsensüsün muhtemelen bu yıl kazanım artışı beklentileri konusunda biraz iyimser olduğunu düşündüklerini dile getirdi. Çin ve diğer gelişmekte olan piyasalarda açıklanan veriler ışığında Çin ve Asya’nın geri kalanında büyümenin yavaşlaması ve karlar üzerinde olası negatif yansıma gözlenebilir.

Perşembe ve Cuma gününün başlarında yayınlanan kazanç raporları, premarket ticaretinde dalgalanmalara yol açtı. Skechers USA, ayakkabı şirketinin beklenenden daha iyi bir çeyrek görünümü sağlamasının ardından %18 arttı. Mattel, sonuçlar ve analistlerin kazançlar konusundaki tahminlerini artırmasının ardından %16 arttı.

Hasbro Hisselerindeki Kayıp ve Asya Piyasaları

Hasbro Kaybı ve Asya Endekslerine BakışBu arada Hasbro hisseleri, oyuncak üreticisinin dördüncü çeyrek için hayal kırıklığı yarattığını bildirdi. Nasdaq endeksi argümanlarından HAS 0,75 $’a tekabül eden %0.82’lik bir kayıp ile 90,25 $’dan kaydedildi. Hisse senedi üzerindeki 14 günlük RSI indikatörü 44 seviyesinde hareket ederken satım sinyali vermekte ve 90,52 noktasındaki 50 günlük hareketli ortalama önem arz etmekte.

Asya’da, Japonya’nın Nikkei Hisse Senedi Ortamı, bir kaç şirketten alçaltılmış kazanç tahminleri nedeniyle bir ay içinde en düşük seviyeye gerilerken günlük bazdaki değişimini negatif yönde %2.01 olarak gerçekleştirdi ve 20.333 puandan kapanış yaptı. Yeni yıl tatili sonrasında alım satım için yeniden açılan Hong Kong’daki Hang Seng %0.2 civarında değer kaybetti ve 27.946 puandan son işlemini aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu