Yatırım yapmaya başla!

Küresel Ekonomide Dünyanın En’leri

Küresel Ekonomide Dünyanın En’leri

Küresel ekonomide bir ülke ekonomi değerlendirilirken, kişi başına düşen milli gelir, faiz oranları, enflasyon, bütçe açıkları, işsizlik, istihdam oranları gibi makro ekonomik veriler göz önünde bulundurulmaktadır. Aynı zamanda Amerika gibi büyük ekonomilerde bu makro ekonomik veriler dünya ekonomisi üzerine etki etmektedir. Bunun en iyi örneği ise FED tarafından yapılacak bir açıklamanın tüm dünyayı etkilemesidir.

Dünya Bankası tarafından yayınlanan son raporda, küresel ekonominin öne çıkan ülke ekonomilerine yer verildi. Bu rapora göre kişi başına düşen milli gelirin en büyük ve en yüksek olduğu ülkeler açıklandı.

En Yüksek Milli Gelirler

KatarDünyanın en yüksek kişi başı milli gelirine sahip olan ülkeler şu şekilde:

 • Kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu ülke Katar ve 100 bin doların üzerinde olduğu biliniyor.
 • Çin’in bir şehri olan Macau bu sıralamada ikinci sıra yer alıyor ve kişi başı gelirin 100 bin dolar üzerinde olduğu biliniyor.
 • Lüksemburg dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi olmasına rağmen kişi başı milli gelir 100 bin dolar üzerinde kişi başı milli gelire sahip.
 • 4. sırada Kuveyt bulunuyor ve Kuveyt’te kişi başı milli gelirin 60 bin civarında olduğu biliniyor.
 • 5. sırada Brunei yer alıyor. Bu ülkeyi duymamış olabilirsiniz. Güneydoğu Asya’da Borneo adasında yer alan bir sultanlıktır ve kişi başı milli gelirin 50 bin civarında olduğu bilinmektedir.

En Düşük Milli Gelir

KongoDünya Bankası tarafından yayınlanan raporda, kişi başı milli gelirin en düşük olduğu ülkeler ise;

 • Kongo kişi başına düşen milli gelirler arasında en düşüğüne sahip ve yalnızca 394,25 dolar.
 • Zimbabve’de kişi başına düşen milli gelir 589,46 dolar.
 • Üçüncü sırada Burundi yer alıyor ve kişi başına düşen milli geliri yalnızca 648,58 dolar.
 • Liberya dördüncü sırada yer alıyor ve kişi başına düşen milli gelir 716,04 dolar.
 • 5. sırada Eritre yer alıyor. Kişi başına düşen milli gelir 792,13 dolar.

Yaşam Maliyetinin En Pahalı Olduğu Ülkeler

İsviçreDünya Bankası tarafından yapılan araştırmada 100 farklı ürünün fiyatı karşılaştırılarak yaşam maliyetinin en pahalı olduğu ülkeler sıralandırıldı. Sıralamaya göre;

 • İsviçre en pahalı ülkelerin başında geliyor. 28 üyesi olan Avrupa Birliği ülkeleri arasında yapılan kıyaslamaya göre de, İsviçre’de hayat % 56 oranında daha pahalı.
 • 2. sırada ise Norveç yer alıyor. Yaşam standartlarının zirveyi yaşadığı Norveç, Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alıyor. Azalan ve yaşlanan bir nüfusa sahip olan Norveç’te intihar oranları da çok yüksek. Aynı zamanda dünyanın en pahalı benzini kullanan ülkelerden de bir tanesi.
 • Kraliyet sistemine göre yönetilen Bermuda, yaşam maliyetinin pahalı olduğu ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor. Bermuda aynı zamanda kişi başı yüksek gelir sağlayan ülkelerden birisi.
 • Güçlü bir ekonomiye sahip olan Avustralya’da pahalı ülkelerden birisi. Kişi başına düşen milli gelirin yüksek olduğu ülkede, kaliteli eğitim, istikrarlı bir politika da söz konusu.
 • İlk 5 sıralamada Danimarka’da yer alıyor. Mutlu insanlar ülkesi olarak anılan Kopenhag dünyanın yaşanacak en iyi üçüncü şehirlerinden de birisi.

Yaşam Maliyetinin En Ucuz Olduğu Ülkeler

MısırYaşam maliyetinin en ucuz olduğu ülkeler şu şekilde sıralanıyor:

 • Mısır bu sıralamada ilk sırayı alıyor. Turizm ve verimli topraklarına dayalı bir ekonomisi bulunan Mısır’da kendine yetecek kadar petrol de bulunuyor ve yaşam maliyetlerinin son derece ucuz olması ile tanınıyor.
 • Pakistan en ucuz ülkeler sıralamasında ikinci sırada yer alıyor. Ucuz olmasının yanı sıra fakirliği ve terörü ile de tanınıyor.
 • Myanmar da dünyanın en ucuz ülkelerinden birisi. Bu ülkeyi ilk defa duymuş olabilirsiniz. Burma, Güneydoğu Asya’da, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyılarında bulunan bir ülkedir. Bangladeş, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Laos ve Tayland arasında yer almaktadır.
 • Genellikle aklımıza kıtlık, açlıktan ölen çocuk ve insanlar gelen Etiyopya’da dünyanın ucuz ülkelerinden birisi.
 • Güneydoğu Asya ülkelerinden birisi olan Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti de dünyanın en ucuz ülkeleri arasında ilk 5’te yer alıyor.

Küresel ekonominin en’lerini oluşturan ülke ekonomileri bu şekildedir. En ucuz ve en pahalı şehirler arasındaki uçurum veya en yüksek milli gelir ve en düşük milli gelir arasındaki uçurum hemen hepimizi şaşkına uğratıyor. Dünya üzerinde bir tarafın açlıktan ölürken, diğer bir tarafın zenginlik içinde yüzmesi pek adil görünmüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum