Yatırım yapmaya başla!

Global Araç Satışları Çin’e Bağlı Olarak 2008 Yılından Beri En Dik Düşüşünü Yaşadı!

Global otomotiv satışları, Çin'de yaşanan durumlardan kaynaklı olarak 3.1 milyon adet azaldı.
Global Araç Satışları Çin’e Bağlı Olarak 2008 Yılından Beri En Dik Düşüşünü Yaşadı!

VW’nin 4.4 milyarlık yatırımına hazırladığı Çin, araç satışlarında en düşük seviyeyi gördü. CNBC‘nin yaptığı habere göre küresel otomobil satışları resmen dipleri görmüş. Asya ülkesinin azalan satış adetlerini birçok faktöre bağlayabiliriz. Trump’ın Çin’e açtığı ticari savaşta en çok etkilenen sektörlerin başında otomotiv ve onun tedarikçileri bulunuyor.

Bu, sivil halkın bozuk ekonomi düzeni altında tedbirli olmasına neden olarak, yeni araç almaktan kaçındılar. Bu yüzden Jaguar-Land Rover grubu çok zorlu dönemler geçirdi. İşte detaylar;

Fitch Ratings ekonomi ekibine göre, küresel otomobil satışları 3.1 milyon adet düşmüş.

Uluslararası Motorlu Araç Üreticileri Örgütü‘nün verileri iç açıcı değil. Mecburen otomotivin değiştiği dönemler ve yaşanan ticari savaşta, bunlar normal olarak gözükebilir. 2017 yılında dünya genelinde satılan araç miktarı 81.8 milyonken, 2018 yılında 80.6 milyona gerilemiş.

Trajik olan ise Çin’de araçlara olan talebin azalması tüm dünyayı etkiliyor. Bu yılın ilk 10 ayına göre alınan hedeflerde geçen sene aynı zaman dilimine göre %10 azalma tespit edilmiş. Etkilenen pazarlardan birisi de ABD olup, yıl sonuna kadar kaydedilecek düşüş yüzdesi %2 olarak belirlenmiş. Amerika’da satılan araç sayısı 16.9 milyon.

Otomotivin en büyük iki pazarında satışların düşmesi, dünyanın geri kalan bölgelerini aşağıya çekiyor. Fitch Ratings’in baş ekonomisti Brian Coulton, “Küresel otomobil piyasasında kriz, 2018 ortasından itibaren küresel imalatta çöküş yaşandı. Ve araba satışlarının verdiği resim çok daha kötü. Mayıs ayında beklenenden daha kötü sonuçlar gelmişti. Yapısal olarak, dizel otomobillerle ilgili çevresel kaygılar ve beklenen düzenleyici tepkiler, sürüş dolu ve araç paylaşım programlarının büyümesi, oto talebini ağırlaştırıyor” dedi.

Süreç ne kadar devam eder bilemiyoruz. Ancak ekonomik savaş kadar firmaların dizel motorlarını iptal edip CO2 emisyon değerlerinin ortalamasında kalmak için de bazı düzenlerini bozmak zorunda kaldılar. Maliyetlerin artış göstermesi ve üzerine satışların azalması haliyle kötü sonuçları beraberinde getirdi. Bakalım 2020 yılı otomotiv dünyası için nasıl bir sene olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum