Yatırım yapmaya başla!

İngiliz İlaç Devi GlaxoSmithKline 23andMe ile 300 Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı!

Müşterilerine DNA testi yapıp, yatkın oldukları hastalıklar ve kökenler hakkında bilgi veren girişim 23andMe, İngiliz ilaç devinden 300 milyon dolar yatırım aldı.
İngiliz İlaç Devi GlaxoSmithKline 23andMe ile 300 Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı!

Dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden biri olan GlaxoSmithKline’nin, genetik testler ve analizler yapan biyoteknoloji şirketi 23andMe’ye 300 milyon dolarlık yatırım yapacağı açıklandı. Anlaşmanın, insan genetiğini rehber olarak kullanarak ilaç keşfi yapmak için 4 yıllık bir işbirliğini kapsayacağı belirtildi.

Ayrıca ortaklığın 1 yıl daha uzatılabileceği söylendi. Londra merkezli ilaç ve kişisel bakım şirketinin tüketici genetiği girişime 300 milyon dolarlık yatırım yapacak ve ortaklık kapsamında insan genetiğinin rehber alınacak olması dikkat çekti.

Bugün yapılan açıklamada ortaklığın ilaç keşfi için GSK’yı 23andMe’nin özel işbirlikçisi olarak konumlandıracağı bildirildi.

GlaxoSmithKline 23andMe'ye Yatırım Anlaşmanın 4 yıllık olmasına rağmen şartlar arasında beşinci yıl seçeneğinin bulunduğu dile getirildi. İlaveten; sermayenin ve kazancın eşit olarak bölüneceği bilgileri verildi. Duyuru, GSK’nın ilaç endüstrisinde uzman yeni Baş Bilim Sorumlusu Hal Barron’u yeni bir araştırma stratejisine görevlendirmesinin hemen ardından geldi.

Yeni girişimin, bağışıklık sistemi, genetik, ileri analitik ve teknoloji odaklı olacağı dile getirildi.

GlaxoSmithKline 23andMe'ye 300 Milyon Dolar Yatırım Öte yandan; ilaç şirketlerinin genetik girişimlerine yatırım yaptığı daha önce de görülmüştü. Örneğin; Amgen 2012’de İzlanda’nın deCODE Genetics’ini 415 milyon dolara satın almıştı. Ancak 23andMe’nin farklı bir partner türü olduğu vurgulandı. Sonuçta; Anne Wojcicki’nin CEO’su ve ortak kurucusu olduğu girişim, hem sağlık hem de kökenler hakkında tüketicilere genetik testler yapıyor.

23andMe’nin 5 milyondan fazla müşterisi bulunuyor ve bunların % 80’i araştırmalara katılmayı kabul ediyor.

İlaç Devi DNA Testi Girişimine YatırımGeisinger gibi geleneksel sağlık kayıtlarına sahip olmayan şirketin, kullanıcılara anket yaptığı ve veritabanındaki bir kişinin ortalama 200 farklı araştırma çalışmasına katıldığı biliniyor. Bunların yanında; 23andMe’nin kendi ilaçlarını geliştirmeye odaklandığı ve 2015’te Genentech uzmanı Richard Scheller’ı baş bilimci olarak işe aldığı kaydediliyor.

Neticede; işbirliğinin ilaç yapımı, klinik denemeler için hasta tanımlanması ve araştırmalarda kullanılacak deneklere daha hızlı ulaşılması için kullanılacağı öngörülüyor. Sergey Brin’in eşi Anne Wojcicki de konuyla ilgili açıklamasında anlaşmanın şirket için dönüştürücü olacağını belirterek Glaxo’yu “güç ortayı” sözleriyle niteledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum