Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Glassnode’dan Bitcoin Raporu: Birikim Yeniden Başladı!

Glassnode raporuna göre, uzun vadeli Bitcoin sahiplerinin satış baskısı önemli ölçüde azaldı ve bu tür yatırımcılar yeniden birikim yapmaya başladı. Detaylar şöyle...
Glassnode’dan Bitcoin Raporu: Birikim Yeniden Başladı!
HABER GİRİŞ

Kripto analitik platformu Glassnode verilerine göre, uzun vadeli Bitcoin sahipleri, aylardır süren satışların ardından Aralık 2023’ten bu yana ilk kez yeniden birikim yapmaya başladı. Raporda, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesinden biraz uzak kalarak konsolidasyon sürecine devam ettiği ve uzun vadeli sahiplerin Aralık 2023’ten bu yana yeniden birikim yapmaya başladığı belirtildi.

Analistler, uzun vadeli sahiplerin harcama baskısının geçen hafta önemli ölçüde azaldığını ve yatırımcıların birikim modellerine geri döndüğünü ifade etti. Bu durumun, yeni bir satış dalgasının ortaya çıkması için volatilitenin gerekli olduğunu düşündürdüğünü vurguladılar.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Raporda, ayrıca alıcı talebinin geri döndüğünü gösteren piyasa göstergeleri de açıklandı. Glassnode, ABD merkezli spot Bitcoin ETF’lerinin geçen hafta günde 242 milyon dolarlık net giriş yaşadığını belirtti. Analistler, “Günlük 32 milyon dolarlık madencilik satış baskısı göz önüne alındığında, ETF satın alma baskısının neredeyse sekiz kat daha büyük olması, ETF’lerin etkisinin büyüklüğünü ve ölçeğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Glassnode, Bitcoin’in son üç aydaki fiyat hareketlerinin önceki boğa döngülerine göre daha sakin olduğunu gözlemledi. Bitcoin, son 90 günün yalnızca beşinde haftalık, aylık ve üç aylık olarak sırasıyla yüzde 3,3, yüzde 7,4 ve yüzde 25,6’nın üzerinde artış kaydetti.

Analistler, önceki döngülerde bu sayının 18 ila 26 gün arasında olduğunu, bunun da piyasanın tarihsel boğa piyasalarına göre daha ölçülü olabileceğini gösterdiğini belirtti. Bitcoin yazım itibarıyla 67.800 dolar yakınlarında işlem görüyor. Kripto para birimi Mart ayında
73.700 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.