Yatırım yapmaya başla!

Airbus’a Parça Üreten GKN’nin CEO’su Geldiği Gibi Gitti

Sadece 2 aylık saltanat süren GKN CEO'su, uygun olmadığı gerekçesiyle görevden alındı. İşte dev firma ile ilgili detaylar;
Airbus’a Parça Üreten GKN’nin CEO’su Geldiği Gibi Gitti

Bir şirketin CEO’su olmak tahmin edeceğiniz gibi oldukça önemlidir. Bunun için bazı yetkinliklere sahip olmak gerekir. Hele ki devlere iş yapan bir şirketin CEO’su olmak, sandığınız gibi ihtişamlı bir iş olmayabilir. Tıpkı Kevin Cummings gibi! Airbus, Sikorsky ve Honda gibi dev isimlere parça üreten GKN şirketinin CEO’su olan Cummings, zirvede sadece 2 ay kalabildi.

Airbus’ın alt yüklenicisi ve mühendislik şirketi GKN, 6 hafta önce CEO’su olarak Kevin Cummings’i seçmişti.

GKN CEO'su Kevin Cummings Seçilmişti

4 yıl boyunca şirketin havacılık departmanını yöneten Cummings, henüz resmi olarak görevine başlayamadan görevden alındı. Gerekçe ise pozisyon için uygun olmadığıydı. Görevden alma haberlerinin yayılmasıyla birlikte GKN’nin hisseleri, 16 ayın en düşük seviyelerini gördü.

Bir önceki CEO Nigel Stein‘in emekli olacağını açıklaması ise Eylül ayında CEO’luk görevi için Kevin Cummings seçilmişti.

Nigel Stein Emeklilik Nedeniyle Ayrıldı

Bu karardan vazgeçilmesinden sonra göreve, 16 yıl boyunca Ford Motors’ta çalışan Anne Stevens seçildi. Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden olan Lockheed Martin‘de ve madencilik devi Anglo American‘da direktörlük yapan Anne Stevens, 69 yaşında. Stevens, daha önce metal üreticisi Carpenter Technology Corp’ta CEO’luk görevini üstlenmişti.

Cummings, GKN’yi dünyanın en büyük ikinci uçak gövdesi ve kanat parçası tedarikçisi konumuna getirmişti.

Cummings'in GKN'ye Katkıları

Kevin Cummings, 2008 yılında GKN’de çalışmaya başlamış ve 2015 yılında Fokker Technologies‘in 830 milyon dolarlık alımını yönetmişti. Buna rağmen CEO’luk görevi için uygun isim olmadığına karar verildi.

İngiliz şirketin Brexit sonrasında zor zamanlar yaşamaya başladığı bilinenler arasında yer alıyor.

Şirket Brexit Kararından Olumsuz Etkilendi

2016 yılında alınan Brexit kararı ile İngiltere’nin ulaşım ve savunma sektöründe çeşitli sorunlar yaşanmaya başladı. GKN; Airbus, Sikorsky ve Honda’nın jet yapan yeni iş modeli için Alabama’daki uzay ve havacılık fabrikasında üretim yapıyordu. Brexit sonrasında sorunlar yaşamaya başlayan şirketin borcunun 171 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Belki de Kevin Cummings, bu görevden alındığı için mutludur ne dersiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum