Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Giyim Sektörü Sabit Fiyat Yerine Zam Kararı Aldı

Sabit fiyat uygulamasına hazır giyim ve ayakkabı sektörün de dahil olması beklenirken zam haberi geldi. Sektör yetkilileri, zam için tarih verdi.
Giyim Sektörü Sabit Fiyat Yerine Zam Kararı Aldı
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyonu yeni yılda da yaşamamak için sektöre sabit fiyat çağrısı yapan ekonomi yönetimine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) ret yanıtı geldi. TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı Şeref Fayat, sezonluk indirimlerin şu an sürdüğünü ancak devamının gelmeyeceğini paylaştı.

Sabit fiyat uygulamasına giyim sektörünün dahil edilmesinin mümkün olmadığını, yeni sezon itibarıyla fiyatlarda artış yaşanacağını söyledi.

Fiyat düşüşlerinin mümkün olmamasının nedeni olarak seçim sürecini göstererek, “Seçim sath-ı mailine girdiğimiz yılın ilk yarısında, parasal genişlemenin her kademede olduğu bir dönemde asgari ücret artışı, EYT, esnafa uygun krediler konuşulurken fiyatları sabit tutmak maalesef mümkün değil” dedi.

Enflasyonu Olumsuz Etkileyecek Bir Hazır Giyim Sektörü Bekleniyor

Geçen dönem boyunca yüksek enflasyon ortamında tüketicilerin alışveriş yapmaktan vazgeçtiğini, biriken taleplerin sezonluk indirimlerle karşılandığını belirten Fayat, bu ortamda üreticilerin zam kararına daha yatkın olduğuna dikkat çekti.

Fayat, “Giyim sektörü için Ocak zaten indirim ayı ancak Şubat ile birlikte maaş artışlarının ötelenen alışverişleri harekete geçirmesiyle alt ve orta fiyat grubunda bırakın indirim olmasını, aksine enflasyona olumsuz yönde katkı yapmaya başlayacak bir hazır giyim sektörü bekliyorum” şeklinde açıklamada bulundu.

GCM Yatırım Banner

Ayakkabı Sektöründe Maliyetler Fiyatlara Yansıtılmadı

Konuya ilişkin açıklama yapan bir diğer isim, Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Berke İçten oldu.

Hazır giyim ve ayakkabı sektöründe fiyatlara maliyet artışlarının tamamının yansıtılmadığını söyleyen İçten, indirim için maliyet artışlarının düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı, “Asgari ücrette, enerji maliyetlerinde artış var. Emtia fiyatları dünya çapında gerilerken, bizim hammadde tedarik fiyatlarımız maalesef bu oranda gerilemiyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın