Yatırım yapmaya başla!

Girişiminiz için Doğru Ortağı Bulmanın 3 Altın Kuralı

Girişiminiz için Doğru Ortağı Bulmanın 3 Altın Kuralı

Girişiminizi hayata geçirirken, yanında olacak ve sizinle aynı yola baş koyacak ortaklarınızı doğru bir şekilde seçmelisiniz. Çıktığınız meşakkatli yolda size köstek değil, destek olması gereken ortakların kim olacağı tamamen sizin seçimlerinize bağlı olduğu için doğru bir seçim yaptığınızdan emin olmalısınız. Sonuçta bir iş için kolları sıvıyorsunuz ve omuz omuza vererek başarınızı güçlü kılmak istiyorsunuz. Ama bunu yaparken ortağınızla aranızdaki bağda yaşanacak ufak bir kesinti, tüm işi mahvedebilecek güçtedir.

Hayalinizdeki işi kurmak için adım atıyorsunuz ve birbirinden farklı birçok işi gerçekleştirmek için farklı yetenekte kişilere ihtiyaç duyuyorsunuz. Bu stresli ortamda, başarılı olabilmeniz için yanınızda size destek olacak ortaklarınız olsa hiç de fena olmaz değil mi? Bazı girişimciler, ortağa ihtiyaçları olmadığını söylerler; ama iş bölümü yapılması ve eksik olan yeteneklerinizin giderilmesi için ortak iyi bir şanstır. Aynı zamanda istatistiksel olarak düşünecek olursak en başarılı start-upların 2 – 3 ortakla kurulanlar olduğu görülecektir.

Dilerseniz şimdi, doğru ortağı bulabilmek için dikkat etmeniz gereken 3 altın kuraldan bahsedelim:

1 Eksik Noktalarınızı Bilin

Eksik Noktalarınızı BilinOrtak almanın en iyi nedenlerinden birisi, sizin eksik olduğunuz yönleri tamamlamasıdır. Beceri ve yeteneklerinizin yetersiz kaldığı konularda, kendinize bir ortak seçmeniz en iyi yoldur. Örneğin çok iyi bir uygulama fikriniz var; ama yazılım, kodlama, pazarlama gibi konularda eksiksiniz. Yazılım bilgisi edinmeye kalksanız belki bu aylarınıza mal olacaktır. Zaman kaybetmek yerine güvenebileceğiniz bir yazılımcı ile çalışmak çok daha mantıklıdır. Aynı şekilde ürünlerinizi en iyi şekilde üretiyorsunuz; ama pazarlama konusunda eksiğiniz var. İyi bir pazarlamacı ile ortak olmanız en iyisi olacaktır.

Sizi tamamlayan bir ortak bulabilmek için öncelikle kendi eksik olduğunuz yönleri iyi bir şekilde bilmeniz ve benimsemeniz gerekiyor. Sonuçta sizin eksik olduğunuz nokta, diğer kişide var ve bunu değerlendirmek kadar iyi bir yöntem yoktur. Bazılarımız eksiklerimizi gün yüzüne çıkarmaktan hoşlanmayız. Ama hayalini kurduğunuz işi, başarılı bir şekilde hayata geçirebilmek için eksiklerinizi benimsemeniz gerekmektedir. Akıl akıldan üstündür sözünü hiçbir zaman unutmayın ve fikirlerinizi paylaşarak göremediğiniz noktaları ortaya çıkarma şansını kaybetmeyin.

2 Kendi İletişim Ağınızı Oluşturun

Kendi İletişim Ağınızı OluşturunBir girişimcinin yapması gereken en önemli konulardan birisi kendi iletişim ağını oluşturmaktır. Özellikle toplantılara, etkinliklere, konferanslara, fuarlara katılarak belli bir statüye sahip insanlarla tanışmalısınız. Küçük işletme sahiplerinden büyük kurumsal şirketlere kadar birçok insanın bir arada bulunduğu bu etkinlikler sayesinde birbirinden farklı kişilerle tanışma fırsatı bulursunuz. Bu sayede hem girişiminiz için yatırım bulabilir hem de tam aradığınız özelliklerde ve size destek olacak ortaklarla tanışabilirsiniz.

3 Ekip Uyumluluğunu Test Edin

Ekip Uyumluluğunu Test EdinBir ekip çalışmasından bahsettiğimiz için bu ekibin iyi bir uyum içinde çalışabilmesi oldukça önemlidir. Ekibin emekleri sayesinde girişiminiz başarılı olacaktır. Ama bu ekibi oluştururken uyumsuzlukların görülmesi ve çözümlenecek gibi görünmemesi gibi konuları test etmelisiniz. Ortak olarak seçeceğiniz kişilerle iyi bir uyum sağlarsanız, çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Birlikte çalışmak gerçekten kritik bir noktadır ve girişimizin başarısını doğrudan etkileyen bir konudur.

Eğer ekipte sürekli uyumsuz olan ve her söylenene muhalefet olan birileri yer alırsa, işiniz uzadıkça uzayacaktır. Başarı elde etmeniz ise gereksiz ilişkileri düzeltmekle uğraştığınız için ya gecikecek ya da imkansız hale gelecektir. Bu nedenle iyi bir uyum yakalayarak çalışabileceğiniz kişileri kendinize ortak olarak seçmelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum