Yatırım yapmaya başla!

Enzo Ferrari’nin F1 Pilotu Gilles Villeneuve’ye Hediye Ettiği 308 GTS!

Ferrari için yarışan ve 6 Grand Prix şampiyonluğu kazanan Gilles Villeneuve'nin Ferrari 308 GTS/GTB'si Maranello'da müzeye götürüldü!
Enzo Ferrari’nin F1 Pilotu Gilles Villeneuve’ye Hediye Ettiği 308 GTS!

Yine özel bir kişinin, evrende örneği az kalmış otomobiliyle beraberiz. Ferrari’nin 1975 yılında Paris Motor Show için hazırlayarak geldiği, kafalardaki spor mantığını yeniden belirlemeyi başaran 308 GTB/GTS‘nin bir örneğine bakıyoruz. Kırmızı sivri burnuyla 13 bin adet imalatla İtalyan fırtınası haline gelmiş. Fuar alanına o yıllarda Ferrari’nin F1 pilotluğunu yapan Gilles Villeneuve’ye Enzo tarafından gösterici aracı hediye edilmiş. Ferrari’nin geçen sene pilotlara dahi özel seri araç satılmamısı yönünde çıkardığı kararı akıllara getirdi!

Kanadalı F1 pilotu, McLaren’le de çalışmış ve pistlerin fırtına çocuğu olarak anılmaya başlanmış. Ferrari’deki hayatı boyunca deneyimlerini zirveye taşıyarak 6 kez Grand Prix yarışı kazanmayı başarmış. Bir gün yine yarışlara çıktığı sırada Belçika Grand Prix’sinde Jochen Mass ile 140 km/h  hızla çarpışarak hayata gözlerini kapamış. İşte ondan karısına kalan en değerli hediyelerden biri de bu 308 GTS olmuş.

Buradan hiçte 40 yaşındaki bir araba gibi durmuyor.

Villeneuve’nin asfalt yollarda showlarını sürdüğü kırmızı dostu gereğinden fazla canlı durmuyor mu? Yuvasında saklı duran farları, sanırım usta pilotta açık duruyordu.

Çünkü zamanın en hızlı arabalarından biri olmasıyla çevresini selektörle sürekli uyarması gerekirdi.

Pininfarina’nın dizayn konusuna dahil olması da 308’e duyulan yoğun ilgilin mimarlarındandır.

Dış kısımlarının iyi korunmuş olduğunu söylemek mümkün. Villeneuve’nin gençlik ateşine denk gelen GTS’nin kaporta kısmında ufak tefek ezikler ve köşelerde boya kalkmaları oluşmuş.

Michelin marka lastiklerine orijinal desekte acaba normal kalkışlar yapılmış mı? diye de insan sorguluyor.

Müze için hazırlanan aracı, Jacques Villeneuve mi getirecek o bilgiye sahip olamadık. Bahsettiğimiz kişi yetenekli F1 pilotu ve Gilles Villeneuve’nin oğlu dur.

İç kısma geçildiğinde ufak deformasyonlar kendini gösteriyor.

Zaten bu arabanın şu andaki konusu full orijinal, kusursuz, çiziksiz olması değil! Sahibinin ünlü bir pilot oluşu ve 308 GTS’yi ona Enzo’nun hediye etmesidir. Ve onun anısına bu aracın müzeye çekilecek olmasıdır.

Sarı derinin kullanıldığı kokpitte malzeme kalitesi üst seviyede.

Koltuklar biraz bakımsız bırakılmış. Resimlerinden bazı çatlaklar ve kirli olduğu gözüküyor. Sanırım restore işlemleri yapılmadan Villeneuve’nin bıraktığı gibi kalmış.

Kırmızı İtalyan atıyla yine de gezintilere çok çıkıldığını söyleyebiliriz.

Kilometre sayacına baktığımızda 36.609 mil yani 58 bin km‘de. Normalde açık artırma usulünde gördüğümüz araçların gösterge panellerinde yazan rakamlar biraz daha düşük olabiliyor.

Motoruna karşılık bu aracın ağırlığı çok iyi ayarlanmış.

Leonardo Fiyord ile Pininfarina ortak tasarım sürecinde çıkartılan 308 GTS’de 2.9L 5 ileri otomatik vitesle kombin edilmiş ünite verilmiş. V8 motorlu spor araç, 255 beygir güç ve 290 nm tork değeri sunuyor. Boş ağırlı da 1090 kilogram!

Bazı malzemeler kaybedilmemiş ve 1978 yılından beri saklanmış.

308 için hazırlanan kitapçık, ruhsat, kriko, yedek lastik ve gerekli araç gereçler. Aslında bu aracın sahibi Gilles Villeneuve’nin karısı tarafından 2010 yılında satılmış olduğunu öğrendik. 308’in yeni sahibi Modena’da yaşayan zengin bir kişi. Şu anda ise Maranello’da bir müzenin onur konuğu olarak verilmiş.

Otomobil dünyasının en güzel örneklerinin doğduğu 60’lı 70’li yıllarda Ferrari, Aston Martin, Lamborghini, Alfa Romeo gibi markaların her biri zengin duruşlara yön vermek ve en güçlü insanlar için araç örnekleri geliştirmiştir. Kalite anlayışları tartışmaya yer bırakmayarak, günümüzde sağlam kalanlar 2018 fiyatlarından bile yüksek ücretlere satılabiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum