Yatırım yapmaya başla!

Gidip Görmeniz Gereken Dünyanın En Etkileyici Oluşumları

Gidip Görmeniz Gereken Dünyanın En Etkileyici Oluşumları

Tabiat Ana, insanoğlunun bugüne kadar gördüğü en acımasız varlıktır. Yapıları ve yaşayan canlıları ortadan kaldıran, depremlerden şiddetli kasırgalara kadar birçok yıkıcı doğal afeti meydana getirir. Ancak Tabiat Ana bazen de acımasız olduğu kadar, hayalimizin ötesindeki güzelliklere de şahit olmamızı sağlayabilir. Kaos ve güzelliğin dengesini tamamıyla anlamamızın neredeyse imkanı yok.

Fakat en azından, duyularımızı ve kaynaklarımızı kullanarak tabiatın inşa etmiş olduğu dünyanın en güzel manzaralarını biraz da olsa kavrayabiliriz. Tabiat Ana’nın bizlere sunmuş olduğu bu doğal güzellikler, bizlere yaşatmış olduğu doğal afetleri biraz da olsa unutturabiliyor. Hiçbir insanoğlunun baş edemeyeceği bir güce sahip olan Tabiat Ana tarafından dünyanın çeşitli yerlerine serpiştirilmiş bu güzelliklere şahit olabilmeniz için bir liste hazırladık. Şimdi dilerseniz, dünyanın en etkileyici oluşumlarına birlikte bir göz atalım.

İşte huzurlarınızda aklınızı başınızdan alacak dünyanın en etkileyici oluşumları:

7 Kutup Işıkları – İsveç

Kutup Işıkları - İsveçDünyanın manyetik alanının güneş parçacıkları ile etkileşime geçmesinden kaynaklanan ve kutuplarda yer alan bu doğa olayı, Aurora Borealis ya da “Kutup Işıkları” olarak adlandırılıyor. Bu ışıma olayı elbette ki sadece İsveç’e özgü değil. Ayrıca Alaska, Kanada, İskoçya ve İskandinavya ülkelerinin birçoğunda da gözlemlenmektedir. Kasım’dan Mart ayına kadar gerçekleşen bu güzel doğa olayı; kırmızı, pembe, yeşil, mavi ve mor renklerin gökyüzündeki dansını bizlere göstermektedir.

6 Nabiyotum Krateri – Kenya

Nabiyotum Krateri - Kenyaİnsanlar, volkanları düşündüklerinde doğal olarak akıllarına yıkımlar, lavlar ve volkanik küller gelir. Volkanların, insan yapımı medeniyetler de dahil olmak üzere önüne çıkan bütün engelleri yıkabileceği güce sahip olması su götürmez bir gerçektir. Fakat bu doğal afet, ayrıca bazı güzelliklerin de oluşmasına neden olur. Volkanik patlamalar durulduktan sonra ortaya, yüzlerce farklı ve sağlıklı türden oluşan ekosistemin bulunduğu büyüleyici kraterler çıkar. Bu doğal yapıların belki de en güzeli, mükemmel bir simetriye sahip olan Kenya’daki Nabiyorum Krateridir. Dünyanın en lüks balayı mekanları arasında yer alan Kenya’daki bu güzellik, kesinlikle görülmeye değerdir.

5 Yuanyuang Pirinç Tarlaları – Çin

Yuanyuang Pirinç Tarlaları - ÇinTabiat tarafından meydana getirilmiş dünyanın en tuhaf güzellikleri arasında yer alan birçok yapıya ev sahipliği yapan Çin, insanoğlunun ve tabiatın işbirliği sonucunda ortaya çıkan muhteşem bir manzarayı da gözler önüne seriyor. Yunnan’da bulunan 3 bin steplik bir alana yayılmış bu pirinç tarlaları, doğanın bütün renklerini bünyesinde barındırıyor.

4 Strokkur Gayzeri – İzlanda

Strokkur Gayzeri - İzlandaGayzerler, dünyanın en şaşırtıcı fenomenleridirler. “Gayzer” kelimesi İzlanda’da “fışkırma” anlamına gelen “geysa”dan türemiştir. Dünya çapında seyahat eden insanlar litrelerce suyun yüksek basınçlı hava ile gökyüzüne doğru fışkırdığını gördüklerinde olağanüstü bir doğa olayı ile karşılaşırlar. Lüks İzlanda turları gibi etkileyici gezilere katılacak olursanız, dünyanın en güzel gayzerlerinden biri olan Strokkur Gayzeri’ndeki muhteşem görüntüye de şahitlik edebilirsiniz. İçerisindeki litrelerce suyu, 4 ila 8 dakika boyunca 40 metre kadar büyük bir yüksekliğe fışkırtabilen Strokkur Gayzeri; dünyanın en güzel ve en etkileyici doğa oluşumlarından bir tanesidir.

3 Brahmaputra Nehri – Tibet

Brahmaputra Nehri - Tibet2900 kilometrelik bir doğa mucizesi olan Brahmaputra Nehri, yaşayan bir canlıda bulunan damar ve sinir sistemine benzemektedir. Bağlantılı nehir olarak da bilinen Brahmaputra Nehri, Tibet’ten başlayıp Bangladeş’e kadar uzanmaktadır. Ganj Nehri ile de birleşen bu muhteşem doğa ürünü, gökyüzünden bakıldığında olağanüstü güzelliğini kusursuz bir şekilde gözler önüne sermektedir.

2 Plitvice Gölleri Milli Parkı – Hırvatistan

Plitvice Gölleri Milli Parkı - HırvatistanHırvatistan, genellikle doğal güzellikleriyle bilinen bir ülke değildir. Ancak bu ülkenin bünyesinde barındırmış olduğu Plitvice Gölleri Milli Parkı, adeta milyon dolarlık gişe hasılatlarıyla zirvede yer alan Hollywood filmleri arasında olan Avatar’daki Pandora Gezegeni’ni andırmaktadır. Bitki ve mineral açısından zengin çağlayanların birbirleri ardına aktıkları bu güzellik, görenlerin içlerini huzurla dolduruyor.

1 Yellowstone Grand Prizmatik Sıcak Su Kaplıcası – ABD

Yellowstone Grand Prizmatik Sıcak Su Kaplıcası - ABDDünyanın en etkileyici ve büyüleyici oluşumlarından birini ABD’de bulunan Yellowstone Milli Parkı sunuyor. Birleşik Devletler’in en büyük kaplıcalarından biri olan Grand Prizmatik Sıcak Su Kaplıcası’na ev sahipliği yapan Yellowstone, oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Bünyesinde barındırdığı Grand Prizmatik Sıcak Su Kaplıcası’nın içerisindeki suyun derecesi 70°C olarak hesaplanmıştır. Mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı ve kahverengi gibi renklerin hakim olduğu bu güzellik, bakterilerin hayatlarını sürmüş olduğu en geniş alanlardan bir tanesidir.

İnsanoğlunun kendisi ile baş edemeyeceğini bünyesinde barındırdığı güzelliklerle ve yıkıcı doğal afetlerle neredeyse her gün kanıtlamayı başaran Tabiat Ana, dünyanın çeşitli noktalarına büyüleyici güzellikte oluşumlar bırakmıştır. Baktıkça insanı hayrete düşüren bu oluşumlardan hangileri sizleri de fazlasıyla etkilemeyi başardı? Ya da olası yolculuğunuz ilk hangisine gerçekleşirdi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum