Yatırım yapmaya başla!

Gelecek Haftadan İtibaren Gıda Fiyatlarında Aracı Sayısı Azaltılacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, artan gıda fiyatlarına yönelik önümüzdeki haftadan itibaren gereken aksiyonların alınacağını ve aracı sayısının azaltılacağını duyurdu.
Gelecek Haftadan İtibaren Gıda Fiyatlarında Aracı Sayısı Azaltılacak

Hükümetin aldığı tedbirler ve indirimler sayesinde enflasyonun Ocak ayında düşmesi beklenirken aylık %1,06 oranında artış göstermesi ekonomistleri şaşırttı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası enflasyon rakamları sonrasında yayımladığı Ocak Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda, artışa sebep olan ana faktörün yükselen gıda fiyatları olduğunu belirtti.

Tüketicinin cebini yakan ve neredeyse pazarlarda hiç alışveriş yapılamayacak hale gelen fiyatlar son günlerde herkesin en çok tartıştığı konuların başında yer alıyor. Tarım uzmanları meyve ve sebze fiyatlarındaki artışın altında yatan nedenleri değerlendirirken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli gelecek haftadan itibaren gerekli aksiyonun alınacağını ve aracı sayısının azaltılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada sebze ve meyve fiyatlarına ayar çekeceklerini belirtmişti.

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, pazar fiyatlarında gereken düzenlemelerin yapılacağını, vatandaşlara sağlıklı ucuz ürün vermeye çalışacaklarını dile getirdi. Gıda fiyatları konusunda bazı çalışmaların yapılacağını aktaran Erdoğan, vurgunu komisyoncuların yaptığını, gıdayı üreticiden tüketiciye farklı aracı olmadan en uygun fiyatla vatandaşa ulaştırma çabası içerisinde olduklarını söyledi.

“Arada bir tane komisyoncu yok 2, 3, 4, 5 komisyoncu var. Her istasyonda bu fiyatlar artıyor. Herkes oradan karını alıyor.” diyen Cumhurbaşkanı, bu konu hakkında Tarım Bakanına gereken talimatları verdiklerini bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, artan gıda fiyatlarına yönelik aracı sayısının azaltılacağını söyledi.

Üreticiden tüketiciye kadar gıda üretimin sürecinde adaletin olmadığını ve hakkaniyetsiz kazançların olduğunu belirten Pakdemirli, gerekli çalışmaların öncelikle büyükşehirlerde başladığını dile getirdi. Sebze meyve ile ilgili gerekli aksiyonların olduğunu, önümüzdeki haftadan itibaren uygulamaya konulmaya başlanacağını aktardı. En önemli olayın üretici-tüketici arasındaki insan sayısını azaltmak olduğunu, bu sayının azaltılması halinde fiyatların ucuzlayacağını ifade etti.

Ticaret Bakanlığı’nın perakende yasasına ilişkin değişiklik üzerine çalıştığını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın gıda fiyatları ile ilgili spekülasyon yapanların araştırılmasını istediğini hatırlatan Pakdemirli, TÜİK verilerine göre Ocak’ta ana harcama grupları arasında en yüksek artışın %6,43 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda meydana geldiğini belirtti. Ekonomistler fiyatlardaki artışın sebeplerini ise normalin dışında geçen hava şartları olarak gösterdi.

Antalya’da meydana gelen hortum ve fırtınanın seracılık faaliyetlerini darbe vurması, Adana ve Mersin’de günlerce süren yağışların beraberinde sel felaketini yaşatması ve narenciye bahçelerinin sular altında kalması sebze-meyve fiyatlarının yükselmesine sebep oldu. Ancak söz konusu artıştan üretici değil aracılar faydalandığı için Tarım ve Orman Bakanlığı aradaki aracı sayısını azaltmak amacıyla kolları sıvadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum