Yatırım yapmaya başla!

Gıda Fiyatları, Nijerya Enflasyonunu 17 Ayın En Yüksek Seviyesine Çıkardı

Nijerya'da sınır kapanışlarının da etkisiyle gıda fiyatları, ülke enflasyonunu 17 ayın en yüksek seviyesine çıkarttı.
Gıda Fiyatları, Nijerya Enflasyonunu 17 Ayın En Yüksek Seviyesine Çıkardı

Yüksek gıda fiyatları, komşu ülkelerle olan sınırların kaçakçılık nedeniyle kapatılmasının ardından Nijerya’da Ekim ayı yıllık enflasyonunu artırdı. Nijerya, pirinç ve diğer mal kaçakçığıyla mücadele etmek için Ağustos ayında sınırlarının bir kısmını kapattı. Gümrük başkanı geçen ay, malları sınırdan geçen tüm ticaretin süresiz olarak durdurulduğunu da onaylamıştı.

Ulusal İstatistik Bürosu, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yıllık enflasyonun Eylül ayındaki yüzde 11,24 seviyesinden Ekim ayında yüzde 11,61 seviyesine yükseldiğini açıkladı.

Nijerya Enflasyon Yüzde 11,61Bu seviye ise 2018 yılının Mayıs ayından bu yana görülen en yüksek oran olarak kaydedildi. Tüketici enflasyonu, Ağustos ayında neredeyse dört yılda en düşük seviyelere gerilemişti. Ayrı bir gıda fiyat endeksi, Ekim ayında bir önceki ayın göre yüzde 13,51 oranı ile karşılaştırıldığında yüzde 14,09 olarak gerçekleşti.

İstatistik ofisi, “Gıda endeksindeki bu artış, et, yağ ve katı yağ, ekmek, tahıl, patates, jambon, diğer yumru kökleri, balık ve sebze fiyatlarındaki artıştan kaynaklandı,” dedi.

Standard Chartered Afrika ve Orta Doğu baş ekonomisti olan Razia Khan ise gıda enflasyonundaki artışın, geçici olarak sınırların kapatılmasıyla fiyatlarda oluşan baskıdan kaynaklandığını belirtti. Başkentte bir pazarda alışveriş yapan Abuja, son birkaç hafta içinde özellikle pirinç olmak üzere birçok gıda maddesinin fiyatının arttığını söyledi.

Bir ev hanımı olan Naomi Nguher ise “Gıda maddeleri pazarda çok pahalı. Bir mağazaya gittiğinde bunun sınırın kapalı olmasından kaynaklandığını söyleyecekler,” dedi.

Pazar Fiyatları Çok PahalıNguher, dört farklı dükkanda yüksek pirinç fiyatları için kendisine bu nedenin verildiğini belirtti. Ticari sermaye Lagos’ta bir pirinç toptancısı olan Sherifat Ajala da Nijerya’nın kötü yollarının tahılın taşınmasını geciktirdiğini ve arzın yüksek talebi karşılamasını engellediğini ifade etti. Ajala, “Kamyonlar, pirinci getirmeden önce yolda yaklaşık iki veya üç hafta geçirecek,” dedi.

Geçen hafta Batı Afrika ülkesi, komşu Benin ve Nijer ile birlikte Dışişleri Bakanları arasında yaptıkları görüşme sonrasında milletler arasında kaçakçılıkla mücadele etmek için ortak bir sınır devriyesi gücü kurmaya karar verdiler.

Merkez bankası ise Salı günü gösterge faiz oranını belirleyecek. Tek haneli enflasyonu hedefleyen banka, Eylül ayında son faiz toplantısında ana faiz oranının yüzde 13,5 seviyesinde tutmuştu.

Londra merkezli Capital Economics’te gelişmekte olan piyasalar pazar ekonomisti olan John Ashbourne, “Enflasyondaki artış göz önüne alındığında, şimdi politika yapıcıların kilit oranlarını beklemeye almalarını bekliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum