Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gıda Devi ABD’de Arsa Alımına İmza Attı

Yurt dışındaki bağlantılarını güçlü tutan Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., dışarıda yapacağı yatırımları için Amerika'dan arsa aldı. Şirket açıklaması haberde;
Gıda Devi ABD’de Arsa Alımına İmza Attı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa ayağı güçlü olan Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Amerika’daki yatırımı için arsa alımı yaptı. Şirket, Amerika’daki depo yatırımına ilişkin arsa alım sözleşmesinin imzalandığını Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaştı.

Açıklamada, Kervan Gıda’nın yüzde 100 bağlı ortaklığı bulunan Kervan USA LLC’nin kurduğu ve yüzde 100 bağlı ortaklığının olduğu Kervan Properties LLC’nin, satıcı tarafla dün anlaşma sağladığı bildirildi.

İmzaları atılan depo yapım projesine ilişkin arsa satın alım sözleşmenin geçerlilik süresinin 120 gün olarak planlandığı kaydedildi.

Arsa satışının koşulu için açıklamada, “Bu süre içerisinde Kervan Properties LLC’nin finansman kuruluşlarından depo yapım projesine ilişkin finansman bulunmasına bağlanmıştır. Ayrıca satıcı tarafın imar ile ilgili değişiklikleri 31.07.2024 tarihine kadar yerine getirmesi gerekmektedir” denildi.

Bedeli yaklaşık 8.5 milyon dolar olan arsanın yüzölçümünün ise yaklaşık 70.000 metrekare olduğu, depo inşaat maliyetinin ise ilk hesaplamalara göre 9 milyon dolar olarak tahmin edildiği bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Proje finansmanının karşılanma durumu hakkında verilen bilgide, giderlerin yüzde 75’inin dış kaynaklardan, yüzde 25’inin ise öz kaynaklardan karşılanacağı açıklandı.

Söz konusu tutarların şirketin borç karnesine yansıma durumu ve bilançoya olası etkisi için şu açıklama yapıldı:

“Finansal durum tablosu (bilanço) tarafında inşaat maliyetlerinden kaynaklı oluşacak borçlanma tutarı, tahakkuk eden bedele göre peyderpey bilançoya dahil edilecektir (hakediş usulü inşaatı yapan firmaya ödemeler yapılacaktır). Arsa alım bedeli kaynaklı oluşacak borçlanma tutarı ise arsa alımının gerçekleştiği tarihte finansal durum tablosuna (bilançoya) dahil edilecektir.”

Kervan Gıda Hisse 06.02.2024
Kaynak: GCM Yatırım

2020 yılında borsaya giriş yapan ve KRVGD koduyla işlem gören Kervan Gıda hisseleri, haftanın ilk işlem gününü 24,06 TL seviyesinden kapattıktan sonra bugüne yatay hareketle başlangıç yaptı.

Bugün 24,18 TL’den işleme başlayan hisseler yıl içinde en yüksek 28,44 TL seviyesini gördü. Aylık yüzde 15’in üzerinde artış kaydeden KRVGD, haftalık yükselişini yüzde 3’ün altında sınırlı tutarak TSİ 10.11 itibarıyla 24,16 TL’den kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın