Yatırım yapmaya başla!

Denetimi Yapılan 82.623 Gıda İşletmesinin 4.275 Tanesinde Usulsüzlük Tespit Edildi

Geçen hafta ikincisi yapılan gıda denetimi seferberliğinde 82 bin 623 işletmede inceleme yapıldı. Bunların 4 bin 275’inde olumsuzluk olduğu görüldü.
Denetimi Yapılan 82.623 Gıda İşletmesinin 4.275 Tanesinde Usulsüzlük Tespit Edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı 17 Şubat’ta başlattığı gıda denetimi seferberliğinin ikincisini tamamladı. Denetimlerin ilki 25 Kasım 2019 tarihinde başlamış ve 72 bin 783 işletme denetimden geçirilmişti. 81 ilde eşzamanlı olarak başlatılan gıda denetim seferberliğinin ikincisinde toplamda 82.623 işletme incelendi.

Geçen hafta yapılan gıda denetimlerinde 4 bin 275 adet işletmede olumsuzluk tespit edildi.

İkinci Gıda DenetimiTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ikincisi düzenlenen gıda denetimi seferberliğinde 7000’den fazla denetçinin görev aldığını söyledi. Altı gün süren ve 5 kategoride ürün bazlı yapılan denetimlerde okulların kantinleri, işletmelerin yemekhaneleri, toplu tüketim yerleri, gıdaların üretildiği alanlar ve satış yapıldığı yerler olmak üzere geniş çapta inceleme yapıldı.

Yapılan denetimler sonucunda 4.275 adet işletmede olumsuzluk tespit edildiğini açıkladı. Bu işletmelere cezai yaptırımlar uyguladıklarını söyleyen Pakdemirli, bundan sonraki süreçte işletmelerin herhangi bir rehavete kapılmaması gerektiğini ve denetimlerin süreceğini belirtti.

Van Sektör Buluşma Toplantısına katılan Pakdemirli, 17 yılda tarımsal alana 140 milyar lira destek verdiklerini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir PakdemirliBakan Pakdemirli AK partinin iktidara geldiği süre boyunca 4,5 milyar fidan dikildiğini, tohum üretiminin 8 kat artırıldığını söyledi. 2018 yılı itibarıyla 217 milyar TL’ye ulaşan tarımsal hasılanın 2019’da 250 milyar TL’ye ulaşacağını tahmin ettiklerini belirtti. Şu an Türkiye’nin 190 ülkeye 1827 tarımsal ürün ihraç ettiği ettiğini söyleyen Pakdemirli dış ticaret kaldığımızın 5,3 milyar dolar olduğunu hatırlattı.

Bu rakamların Türkiye’nin tarımda ihracatçı bir ülke olduğunu gösterdiğini, dolayısıyla kendi kendine yetebilen bir ülke olduğunu vurguladı. 68 milyon küçükbaş hayvan ile Avrupa’da birinci, büyükbaş bakımından ise ikinci sırada olduğumuzu söyleyen Tarım Bakanı 2023 yılına kadar küçükbaş hayvan sayımızın ülke nüfusuyla aynı olması gerektiğinin altını çizdi.  Yaptıkları diğer çalışmalardan da bahsederek tohum ihracatının %96’sını yerli tohumlarla karşılandığını ve 86 ülkeye ihracat yapıldığını belirtti.

Gıda denetimi seferberliğine değinerek sahte ve sağlıksız ürün üreten işletmelere denetimlerin devam edeceğini dile getirdi. 39 bin olan denetim sayısını 1,2 milyona çıkardıklarını, bunun da işini düzgün yapanların artık daha fazla para kazanacağı anlamına geldiğini söyledi. Son olarak orman yangınları konusuna da değinen Pakdemirli, yangınlarla mücadele süresini 40 dakikadan 12 dakikaya indirdiklerini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum