Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

GfK Anketi: Kilitleme Alman Tüketici Duyarlılığını Daha da Düşürdü

Almanya'nın GfK tüketici iklimi göstergesi, sert kilitleme önlemlerinin etkisiyle Şubat’ta 8 ayın en düşük seviyesine geriledi. Detaylar aşağıda;
GfK Anketi: Kilitleme Alman Tüketici Duyarlılığını Daha da Düşürdü

Almanya’daki GfK Tüketici İklimi Göstergesi, bir önceki ay revize edilmiş -7,5‘ten Şubat 2021’e sekiz ayın en düşük seviyesi olan -15,6’ya geriledi. Rakam duyarlılığın sert kilitleme önlemlerinin genişlemesinden darbe almasıyla -7,9’luk piyasa beklentilerinin çok altına düştü.

Gelir beklentileri alt endeksi 6,5 puan gerileyerek -2,9 oldu. Ekonomik görünüm göstergesi 3,1 puan düşerek 1,3 oldu. Göstergeleri satın alma isteği 36,6 puanlık düşüşle sıfıra indi. GfK tüketici uzmanı Rolf Buerkl, tüketici duyarlılığının bu yılın ilk çeyreğinde zorlu zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Sürdürülebilir bir şekilde iyileşmek için önlemlerin önemli ölçüde gevşetilmesi için enfeksiyon oranlarının bugüne kadar olduğundan daha fazla düşmesi gerekeceğini savundu.
Alman Tüketici İklimi Şubat 2021
Kaynak: GfK

Bu, uzmana göre bu yıl pek çok kişinin umduğu toparlanmayı görmeden önce bir süre beklenmesi gerektiği anlamına geliyordu. Koronavirüs salgınını kontrol altına almak için daha sıkı bir kilitlenmenin genişletilmesi, insanların alışverişe çıkmasını ve sıçramasını engellediğinden, Alman tüketici morali Şubat ayına doğru art arda dördüncü ayında düştü. Yaklaşık 2.000 Alman’ın katıldığı bir ankete dayanan tüketici duyarlılık endeksinin Ocak ayında revize edilmiş -7.5’ten -15.6 puana düşmesi dikkat çekti.

Şansölye Angela Merkel ve liderler, geçen hafta bir zamanlar salgınla mücadelede rol model olan Almanya’da kapatmanın Şubat ortasına kadar uzatılmasına karar verdiler.
Almanya Tüketici İklimi Ocak 2021
Kaynak: GfK

Nitekim Avrupa’nın en büyük ekonomisi, ikinci dalga ve günlük yüksek Covid-19 kaynaklı ölüm bilançolarıyla mücadeleye devam ediyor. Aralık ayı ortasından bu yana yürürlükte olan daha katı tecrit, çoğu dükkan ve okulu kapanmaya zorluyor. Restoranlar, barlar ve eğlence mekanları ise Kasım başından beri kapalı.

GfK’den Rolf Buerkl, perakende sektörünün büyük bölümlerinin kapatılmasının, satın alma eğilimini geçen yıl bahar ayındaki ilk kilitlenme sırasında olduğu kadar zorladığını belirtti. Buerkl, tüketici duyarlılığının Mart ayında da bastırılmasının muhtemel olduğunu ekledi. Birçok kişinin bu yıl umduğu iyileşmenin erteleneceğini dile getirdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum