Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GfK Anketine Göre Alman Tüketici İklimi Kasım’da Sürpriz Şekilde Arttı

Almanya’nın en büyük pazar araştırma enstitüsü GfK, tüketicilere yönelik son anket sonuçlarını açıkladı.
GfK Anketine Göre Alman Tüketici İklimi Kasım’da Sürpriz Şekilde Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yayımlanan rapora göre Almanya’daki GfK Tüketici İklimi Göstergesi, Kasım’da 0,9’a yükseldi. Beklenti -0,5 yönündeydi.

Eylül ayında yukarı yönlü revize edilen -1,1’den 2021 Ekim’ine doğru 0,3’e yükselerek -1,6 yönündeki tahminleri aşmıştı. Ekim rakamı 0,4’e yukarı yönlü revize edildi.

Kasım okuması, Nisan 2020’den bu yana en yüksek okumayı işaretlese de fiyatlar yükselmeye devam ederse olumlu havanın muhtemelen azalacağı belirtildi.
 Alman Tüketici İklimi Kasım
KAYNAK: GfK

GfK anketine göre satın alma eğilimi arttı (Ekim’deki 13,4’e karşı 19,4) ancak hem ekonomik (37’ye karşı 23,3) hem de gelir (48,5’e karşı 46,6) beklentileri düştü.

Düşüşe rağmen, ekonomik beklentiler yüksek seviyede kalmaya devam etti. GfK, “İyi seviye, tüketicilerin Alman ekonomisinin toparlanmasından emin olduklarını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

GfK uzmanı Rolf Buerkl, “Alman vatandaşları daha da fazla fiyat artışı bekliyor gibi görünüyor, bu yüzden daha da yüksek fiyatlardan kaçınmak için şimdi alım yapmayı ihtiyatlı buluyorlar” dedi.

Sonuçta Kasım’da Alman tüketici morali, yükselen enflasyon baskılarına rağmen ikinci bir ayda iyileşerek beklentilerin üzerine çıktı. Yine de anket, fiyatlar yükselmeye devam ederse daha iyimser yaklaşımın sürmeyebileceği ve bunun tüketici duyarlılığını olumsuz yönde etkileyeceği konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu