Yatırım yapmaya başla!

Stratejistler, Getiri Arayan Yatırımcılar için Singapur’un GYO Sektörüne İşaret Etti

Stratejistler, Singapur'da işlem gören emlak hisselerine duyulan güvenin, yılbaşından bu yana yüzde 20 oranında arttığına işaret ettiler.
Stratejistler, Getiri Arayan Yatırımcılar için Singapur’un GYO Sektörüne İşaret Etti

Analistler, Singapur’da listelenen emlak hisselerine yönelik yatırımcı güvenlerinin, 2019 yılının başından bu yana yüzde 20 oranında arttığına işaret ediyorlar. Fiyatlarında çok fazla değer kazanımları gözlenmese bile stratejistler, faiz oranlarının düşük kalacağı için hala alım yapılabileceğini dile getiriyorlar.

Gayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO); alışveriş merkezleri, oteller ve ofisler gibi bir mülk portföyünü yöneten şirketlerdir.

Singapur GYO ŞirketleriBu gayrimenkul varlıklarından elde edilen gelir, işletme ücretlerinin muhasebeleştirilmesinden sonra hissedarlara temettü olarak dağıtılmaktadır. Yatırımcılar GYO’ları; temettü ödemeleri, sermaye kazandırma potansiyeli ile hisse senetleri, tahviller ve nakit portföyündeki çeşitlilik açısından çekici bulurlar.

Singapur Borsası’nda listelenen GYO’lar (S-GYO) kurumsal yatırımcılar arasında favori olmuş durumda. Borsa raporu; 2019 yılının ilk altı ayında GYO’ların kurumsal yatırımcılardan 396,3 milyon Singapur doları tutarında net giriş sağladığını gösterdi. Yatırımcıların bu ilgisi, GYO’ların fiyatlarını bu yıl yüzde 20’ye kadar yükseltti.

S-GYO’lar, Singapur’un hisse senedi piyasası Straits Times Index’in yüzde 9 artışını ve kabaca MSCI Dünya GYO Endeksi’nde görülen kazanımları sağladı.

Straits Times Index Yüzde 9 ArtışıCredit Suisse’nin kıdemli bir yatırım stratejisti olan Suresh Tantia’nın Perşembe günü bankanın yatırım görünümüyle ilgili brifingte, bu düzeyde sermaye kazanma şansının çok az olduğunu söyledi. Ancak Tantia’ya göre; gelire odaklanan yatırımcılar için S-GYO sektörü, özellikle tahvil faizleri buradan önemli ölçüde artmayacaksa yüzde 5’lik bir getiri sunacak.

Küresel olarak büyük merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmesi beklendiği için tahvil getirilerinin daha yükseğe çıkma potansiyeli çoğunlukla azalmıştır. Düşük faiz oranlarına ilişkin beklentiler, yatırımcıları daha önce verilmiş olan tahvilleri daha yüksek getiri ile satın almaya teşvik ederken, bu fiyatları da artırdı.

Herkes yatırımcıların hisse senedi fiyatlarının artması nedeniyle S-GYO’lara katılmaya devam etmesi gerektiğini kabul etmiyor.

GYO Konusunda Herkes Aynı Fikirde DeğilBirincisi Singapurlu bank OCBC ve Perşembe günü yaptığı açıklamada, bazı S-GYO’ları satın alma listesinden çıkardığını; çünkü tam değerlerinin yakında ya da uzağında olduklarını belirtti. Stratejistler, S-GYO’ların sunduğu getirinin, bu yılın başında yaklaşık yüzde 6’dan, şu anki yüzde 5’e düştüğünü belirtti. Ancak bu, tahvil piyasasında sıfıra yakın veya negatif getiri seçeneklerinden daha iyi.

Singapurlu banka DBS’nın yatırım müdürü Hou Wey Fook, bu yöndeki görüşlerini bildirirken, “Her yerde faiz oranlarının sıfıra doğru yükseldiği göz önüne alındığında yüzde 5 çok cazip bir getiridir. Bu nedenle Singapur GYO’larının bir alım satım olmaya devam ettiğini düşüyoruz,” dedi. Fook, dünyada yüzde 5 ve daha yüksek getiri sağlayan çok fazla GYO piyasası olmadığına da dikkat çekti.

DBS; Ascendas GYO, CapitaLand Retail China Trust ve Frasers Centrepoint Trust dahil olmak üzere birçok S-GYO konusunda satın al önerisinde bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum