Yatırım yapmaya başla!

Alışverişin Gözdesi “Getir”, Sermayedar Moritz’in Öncülüğünde 38 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

2015 yılında kullanıcılarına hizmet etmek üzere kurulan "Getir" uygulaması, Silikon Vadisi'nin büyük yatırımcılarından olan Sir Michael Moritz öncülüğündeki bir gruptan 38 milyon dolarlık yatırım aldı.
Alışverişin Gözdesi “Getir”, Sermayedar Moritz’in Öncülüğünde 38 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Türkiye’de alışveriş sektöründe yeni bir çığır açan “Getir” uygulaması, 2015 yılında kurulduğu tarihten bu yana tüm dünyaya yeni bir pazar anlayışı getirdi. Kullanıcıların her türlü ihtiyacını 10 dakika gibi kısa bir sürede bulundukları noktaya ulaştıran marka, Sequoia Capital şirketinin önemli isimlerinden olan Amerikalı yatırımcı Michael Moritz’in ilgisini çekmeyi başardı.

Silikon Vadisi’ne yaptığı büyük yatırımlarla da bilinen Moritz’in öncülüğündeki bir grup kişi, ülkemizin başarılı teknolojik girişimi Getir’e 38 milyon dolar tutarında yatırım yaptı.

Yatırımcı Michael MobitzBu durum Getir’in uluslararası çapta dahi yatırımcıların dikkatini çekecek kadar gözde bir uygulama olduğunu gösterdi. Moritz tarafından söz konusu sisteme kişisel yatırım fonu Crankstart ile 25 milyon dolarlık yatırım yapılmış, ardından Türkiye ve Brezilya’daki bazı yatırımcılar da 13 milyon dolarlık fon takviyesinde bulunmuştu. Böylelikle Getir’in Seri A turu toplam 38 milyon dolar yatırım aldı.

Getir Kurucusu Nazım Salur, uygulamanın doğuş hikayesinin ilk teknolojik girişimi olan BiTaksi’nin başarısına borçlu olduğunu açıkladı. Uygulamaya yapılan yüksek yatırımların oldukça önemli olduğunu söylerken bu sayede yeni pazarlara açılmanın desteklendiğini belirtti.

Yatırım turuna liderlik eden Moritz, Getir’in başarısına olan güçlü inancından bahsetti ve uygulamanın iş modelini “taze bir tarifle, beklenmedik malzemelerle hazırlanmış bir Türk lokumu” olarak nitelendirdi.

Getir İş Modeli BenzetmesiGetir’in Seri A turuna öncülük eden Londra merkezli Numis Securities’in Üst Yöneticisi (CEO) Alex Ham, Financial Times’a açıklama yaptı. Uygulamaya gösterilen yabancı yatırımcı ilgisinin Türkiye pazarına katkı sağlayacağını söyleyen Ham, Türkiye’nin süper yetenekli girişimcilere sahip olduğunu aktardı.

Diğer taraftan Getir, A turunun sona ermesiyle birlikte B turu için gerekli hazırlıkları tamamladı. Bu kapsamda 100 milyon dolarlık yeni bir fon sağlanması planlanıyor. Söz konusu bu ek yatırımla birlikte Getir hem Türkiye’de daha güçlü bir büyüme kaydedecek hem de yeni pazar arayışlarına girecek.

2019 yılının ikinci yarısında sipariş sayılarını iki kat artıran uygulama, Aralık ayında 1,5 milyon kullanıcısının ihtiyaç anında yardımına koştu. Kurulduğu yer olan İstanbul’un yanı sıra Ankara, Bursa, İzmir ve Kocaeli’de de faaliyetlerine devam eden platform, GetirYemek ve GetirBüyük ile hizmet alanını genişletmeye çaba gösteriyor. 2020 yılı bitmeden başta Londra olmak üzere yurt dışında da hizmet vermeyi planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum