Yatırım yapmaya başla!

İhracatçı GET-APP ve SHIP ile Ticaret İşlemlerinin Süresini Bilip Zaman Kazanacak

“Gümrük Eşya Takip ve Analitik Performans Programı (GET-APP)” ve “Süre Hesaplama ve İzleme Programı (SHIP)” sayesinde ihracatçılar işlemlerinin ortalama sürelerini tahmin edebilecek.
İhracatçı GET-APP ve SHIP ile Ticaret İşlemlerinin Süresini Bilip Zaman Kazanacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, hafta sonu yaptığı konuşmada ihracatçıların işlemlerini kolaylaştıracak ve zaman kazandıracak uygulamalardan bahsetti. Gümrük Eşya Takip ve Analitik Performans Programı (GET-APP) hakkında bilgi veren Pekcan, ihracatçılarımızın bu program üzerinden ticaret işlemlerinin ortalama süresine dair tahmin yapacağını söyledi.

Ek olarak Süre Hesaplama ve İzleme Programı (SHIP) ile de söz konusu süreçlerin analitik değerlendirmelerini yapabileceklerini açıkladı.

Bakan Pekcan ihracatçıların işlem sürelerini kısaltan ve onlara zaman kazandıracak uygulamalar geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Bakan Pekcan GET-APP AçıklamasıTicaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı her konuşmada teknolojinin ve dijitalleşmenin önemine değiniyor. Bakanlık olarak elektronik platformları daha etkili bir şekilde kullanmayı, ticareti hızlı ve güvenli bir şekilde yapmayı hedeflediklerini anlatan Pekcan bu kapsamda; Liman Tek Pencere Sistemi, Gümrüklerin Dijitalleştirilmesi, Varış Öncesi Gümrükleme ve Tek Pencere, Konteyner gibi yenilikçi projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

GET-APP’ın dış ticaret yapan firmaların işlerini kolaylaştırmak üzere devreye alındığını söyleyerek, uygulama üzerinden gümrük işlemlerinde tüm belgelerin elektronik ortamda görülebileceğini söyledi. Bu pratikliğin iş yapma yeteneğine katkı sağlayacağını, bir taraftan da zaman kazandıracağını sözlerine ekledi.

SHIP uygulamasıyla Türkiye’de gerçekleştirilen ithalat veya ihracat işlemlerine yönelik ortalama süreler tahmin edilebilecek.

İhracatçı Zaman KazanacakSöz konusu uygulama ile tüm ticaret işlemlerinin ortalama sürelerinin farklı değişkenlere göre hesaplandığını söyleyen Pekcan bu süreler üzerinde analiz metotları kullanılarak tahmin modelleri geliştirdiklerini açıkladı.

SHIP’ten elde edilen sonuçların GET-APP’a yansıtıldığını ve elde edilen her sonucun program üzerinden ihracatçılara ulaştırıldığını anlattı. Her iki uygulamanın da oldukça önemli olduğunu vurgulayan Bakan, bunlar sayesinde dış ticaret ve lojistik aşaması sırasında ortaya çıkan aksaklıkların kolayca tespit edilip çözülebileceğini belirtti.

Ticaret Bakanlığı’nın bilişim sistemlerindeki yenilikleri ve veri analiz yöntemlerini önemli bir araç olarak benimsediklerini söyleyen Pekcan, söz konusu uygulamalar sayesinde ileri düzey istatistiki analizler yapılabileceğini anlattı. Elde edilen verilerin dış ticaret yapan firmalara kolaylık sağlayacağını aynı zamanda iş performansını artıracağını sözlerine ekledi

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum