Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GESAN Yatırımcısına Müjde: Yüzde 300 Bedelsiz Sermaye Artırımı

Girişim Elektrik’ten yatırımcıları sevindirecek haber geldi. Şirket, bedelsiz sermaye artırımı için gerekli başvuruları yaptı. İşte detaylar...
GESAN Yatırımcısına Müjde: Yüzde 300 Bedelsiz Sermaye Artırımı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş. yatırımcıların bir süredir beklediği müjdeli haberi verdi. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamada bedelsiz sermaye artırımı kararı alındığı bildirildi.

Şirket 500.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içinde, 115.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 345.000.000 TL artırılmasına karar verdi.

Yüzde 300 oranında artırılacak sermayenin böylelikle 460.000.000 TL’ye çıkarılacağı aktarıldı.

345.000.000 TL’si de iç kaynaklardan karşılanacak olan sermayenin 230.650.000 TL’lik kısmının hisse senetleri ihraç primlerinden, 114.350.000 TL’lik kısmının geçmiş yıl karlarından karşılanacağı açıklandı.

Bedelsiz Sermaye Artırımı için Gerekli Başvurular Yapıldı

Bedelsiz Sermaye Artırımı için Gerekli Başvurular Yapıldı
Kaynak: KAP

KAP bildirisinde, sermaye artırımı nedeniyle ihraç edilecek payların, şirket sermayesine iştirak oranlarına göre mevcut pay sahiplerine bedelsiz olarak Sermaye Piyasası Mevzuatı’nın kaydi sisteme ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde usulüne uygun şekilde dağıtılmasına karar verildiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Bu amaçla çıkarılacak payların ise hak sahiplerinin hesaplarına kaydedilmesini teminen Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.’ye başvurulması konusunda fikir birliği sağlandı.

Bedelsiz sermaye artırımı için Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul A.Ş., Ticaret Bakanlığı, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. ve Ankara Ticaret Sicili olmak üzere ilgili kurumlara yapılacak başvurular ve yazışmalar için yetkili kişilerin kararlaştırıldığı söylendi.

Konuya dair tüm gelişmeler yine KAP üzerinden yatırımcılara duyurulacak.

Şirket Hisseleri Bölünme Sonrası Nasıl Olacak?

Bedelsiz sermaye artırımı, şirketlere avantaj sağlayan, yatırımcıların da sevdiği bir durumdur. Yatırımcılardan herhangi bir bedel almadan, şirketin kendi iç kaynaklarından kullanılarak yapılan sermaye artırımıdır.

Bu işlemde şirket bünyesine herhangi bir para girişi olmamaktadır.

Sermaye Artırımı Nedir? Nasıl Yapılır? Detaylı Bilgi için Tıklayınız!

Bedelsiz sermaye artırımı ifadesi, bedelsiz bölünme olarak da kullanılır. Hisseler işlem sonrasında bölünürken, pay sahibi tüm yatırımcılar bu haktan yararlanır.

Enflasyondan ve değer kaybından koruma gibi avantajları olan bölünme işlemi sonrası hisse senedi fiyatı ise “Bölünme Öncesi Fiyat / (1+(Bölünme Oranı/100)” formülüyle hesaplanır.

Şirketin GESAN kodlu hisseleri bugünkü işlemlerde yüzde 10’a yakın yükseldikten sonra devre kesiciye girdi. Kaydettiği son fiyat ise 273 TL ile tüm zamanların en yükseği oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.