Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gergin Amerikan CEO’lar Daha Az Nakit Harcıyor

Goldman Sachs raporuna göre Amerikan CEO’ları o kadar endişeli ki harcamaları son 10 yılın en yavaş seviyesine düşüyor.
Gergin Amerikan CEO’lar Daha Az Nakit Harcıyor
Yorum

Goldman Sachs analistlerinden gelen yeni bir rapora göre Amerikan CEO’ları o kadar endişeli ki harcamaları son 10 yıl içinde en hızlı şekilde düşüyor.

Yatırım bankası, sermaye projeleri, araştırma ve geliştirme, birleşme ve satın almalar, geri alım ve hisse geri alımları ve temettüler üzerindeki nakit harcamaların 2019’da yüzde 6 oranında düşmesini beklediğini belirtti ki gerçekleşmesi durumunda bu 2009’dan beri en keskin düşüşü temsil edecekti.

S&P 500 şirketlerinin nakit harcamalarının 2020’de hafifçe toplanması ve %2 artarak 2.7 trilyon dolara yükselmesinin beklendiği aktarıldı.

Goldman Sachs CEO Harcamaları Belirsizlik, yöneticileri dikkatli olma konusunda zorlarken Goldman Sachs raporda şöyle dedi: “Politika belirsizliği yüksek olduğunda şirketler daha az nakit harcarlar. Ağustos ayında, küresel ekonomik politika belirsizliği en azından 20 yıl içinde en yüksek seviyeye ulaştı. Sürmekte olan ticaret çatışması ve gelecek yılki ABD başkanlık seçimlerinin birleşimi muhtemelen kalıcı belirsizliğe yol açacak.”

Öte yandan Goldman Sachs, ABD ve Çin’in 2020 seçimlerinden önce tarifeleri önemli ölçüde azaltan bir anlaşma yapmasını beklemiyordu.

Goldman Sachs ABD Çin Anlaşması Bu durumun neden umursanması gerektiği ise Amerikan tüketicisinin, ABD resesyonunun korkularını hafifletmek için devam eden güç işaretleri göstermesi, aynı zamanda üretimdeki zayıflık ile kurumsal duyarlılığın büyümeye ağırlık vermesiydi. Zaten geçen hafta bilanço açıklayan JP Morgan CEO’su Jamie Dimon gibi banka yöneticileri zayıf kurumsal güvene dikkat çekmişti.

Goldman Sachs üçüncü çeyrek boyunca CEO güveninin küresel finansal krizden bu yana en düşük seviyeye gerilediğini ve Duke Üniversitesi’nin bir çalışmasının CFO’ların çoğunun ABD’nin gelecek yıl içinde resesyona girmesini beklediklerini belirtti. Duke Üniversitesi tarafından 225 mali işlerden sorumlu üst düzey yönetici ile yapılan ankette CFO’ların çoğu 2020 yılında resesyon yaşanacağına inandığını söylemişti. Anket yapılan CFO’ların yüzde 67’si ise 2020 yılının sonunda bir durgunluk tahmin etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu