Yatırım yapmaya başla!

Soros’un Dev Bağışıyla Dünyanın 2. Büyük Vakfı Open Society Oldu

Ünlü fon milyarderi, 87 yaşındaki George Soros, servetinin neredeyse tamamını Open Society adlı vakfa bağışladığını duyurdu. Haberin ayrıntıları şöyle...
Soros’un Dev Bağışıyla Dünyanın 2. Büyük Vakfı Open Society Oldu

Dünyanın en tanınmış yatırım uzmanı ve spekülatörlerinden biri olan George Soros, servetinin neredeyse tamamını Open Society Foundations, yani Türkiye’de bilinen adıyla Açık Toplum Vakfı’na bağışladı. Söz konusu bağışın ardından Open Society, dünyanın 2. en büyük sivil toplum kuruluşu konumuna geçti.

Soros’un Fortune verilerine göre 23 milyar dolar değerinde serveti bulunuyor. Bunun 18 milyar dolarını ise Open Society’e bağışladı.

Amerikan fon milyarderi Soros, servetinin büyük bir kısmını dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren, 1979 yılında kurulan Open Society adındaki vakfa bağışladı. Vakıf çalışma prensibini; “tüm insanların katılımına açık ve hesap sorulabilir hükümetleri olan enerjik ve hoşgörülü demokrasiler yaratmak” sözleriyle anlatıyor.

Vakıf öncelikli olarak insan haklarını, eğitim, sağlık, hukuk ve ekonomi konularını ele alan alanlarda çalışmalar yapıyor.

Soros’un Britanyalı filozof Karl Popper’ın yazdığı Açık Toplum ve Düşmanları isimli kitaptan esinlenerek açtığı vakıf, dünyanın birçok ülkesinde hizmet veriyor. Şu ana kadar 14 milyar dolar bağış aldığı bilinen vakfın merkezi ise New York’ta yer alıyor. Vakfın 2017 yılında 970 milyon dolar olarak belirlenen bütçesinin 99 milyon doları çocukların eğitimine, 89,6 milyon doları ise medya ve gazetecilik alanlarına ayrıldı.

George Soros, ölmeden önce servetinin büyük bir kısmını hayır kuruluşlarına bağışlayacağını önceden de duyurmuştu.

87 yaşındaki ünlü spekülatör, bu kararını geçtiğimiz dönemlerde de bildirmişti. 23 milyar dolar serveti olan ünlü milyarder, bunun 18 milyar dolarını Open Society’e bağışladı. Bu bağışla birlikte vakfın toplam bütçesi 30 milyar dolara çıktı. Dünyanın en büyük hayır kuruluşu ise 40 milyar dolar kaynağa sahip olan, Bill & Melinda Gates Foundation. Bu vakıf ise 2000 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum