Yatırım yapmaya başla!

George Harrison’un Yarım Milyon Dolarlık Gitarı

George Harrison’un Yarım Milyon Dolarlık Gitarı

Ünlü Beatles grubunu ve harika şarkılarını kim bilmez ki, değil mi? Peki, bu grubun üyelerinden biri olan başarılı George Harrison’u da tanıyor musunuz? Elbette çoğunuz bu ünlü sanatçıyı tanıyordur diye düşünüyoruz. Ama yine de hatırlayamayanlar için George Harrison’u kısaca tanıtalım. 25 Şubat 1943 Liverpool doğumlu olan İngiliz sanatçı hem bir söz yazarı hem müzisyen hem de aktör olarak uzun süre sanat hayatında yer almış bir isimdir. 1960 yılında Beatles grubuyla birlikte çalışmaya başlayan Harrison, grubun ilk olarak İngiltere’de ünlenmesiyle beraber kendisi de büyük bir şöhret sahibi olarak başarı merdivenlerini tırmanmaya başladı.

Dünyanın bilinen en başarılı gitaristlerinden biri olan ünlü, nihai olarak 2001 yılında hayata veda ederek aramızdan ayrıldı. Başarılı şarkıcının bazı kıymetli eşyaları ise hala büyük bir önem taşıyarak, insanlar tarafından zaman zaman sergileniyor. Birazdan hakkında konuşacağımız, George Harrison’un gitarı da sanatçının en değerli eşyalarından bir tanesi. Nitekim gitar, neredeyse yarım milyon dolarlık bir fiyata satılan dünya üzerindeki nadir gitarlardan birisidir.

George Harrison’un servet değerindeki gitarı sizlerle:

Maton Mastersound MS500

485.000 Dolar

Maton Mastersound MS500New York’ta bulunan Hard Rock Cafe’de sergilenen gitar, ismi açıklanmayan bir alıcı tarafından tam 485.000 dolara satın alındı. Sanatçının yalnızca 2 ay kullandığı bu Maton Mastersound MS500 elektrogitar, sanatçının şimdiye kadar satılan en pahalı eşyalarından biri olma unvanını kazandı. Sanatçının bu gitarı neden sadece 2 ay kullandığı sorusunun cevabını ise hemen verelim. Şöyle ki George Harrison’un kendi kullandığı gitarının bakıma gitmesinin üzerine, sanatçı haliyle başka bir gitar ediniyor. Bu gitar da ünlünün Barratt’s Music Store’dan ödünç almış olduğu Maton marka gitar oluyor.

Başarılı ismin 1963 yılında 2 ay boyunca kullandığı bu elektrogitarı çalarken çekilmiş birçok fotoğrafı ve kamera görüntüleri bulunuyor. Ayrıca bu yarım milyonluk gitar, ünlünün 1963 Temmuz’u ve Ağustos’u boyunca, Liverpool’da verdiği bir memleket konserinin yanı sıra daha birçok konserinde de George Harrison tarafından kullanılmıştır. Daha sonra, ünlünün gitarının tamiri bittiğinde Harrison’un Barratt’s Music Store’a geri vermiş olduğu gitarı, önce Dave Berry ondan sonra da Roy Barber satın almıştır. Yaklaşık 20 yıl boyunca bir dolapta duran gitar, nihayet Barber’ın münazarasında satışa sunulmuş.

George Harrison GitarNihai olarak, Hard Rock Cafe’de yapılan açık arttırmada Harrison’a ait gitarla birlikte başka birçok ünlü ismin değerli eşyaları da satışa çıkartıldı. Bu isimlerden bazıları ise; Madonna, Elvis Presley ve Michael Jackson’dır. Ancak dünyaca ünlü bu yıldızların hiçbirisinin eşyası, George Harrison’un gitarı kadar pahalı değildi. Yapılan bu açık arttırmada en yüksek fiyata satılan eşya olma unvanını da böylece George Harrison’ın 2 ay kullanmış olduğu gitar kazandı.

Peki, sizce de bu değerli gitar yaklaşık yarım milyon dolar eder miydi ya da eğer bir milyoner olsaydınız, siz de başarılı isme ait olan bu gitara 485.000 dolar verir miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum