Yatırım yapmaya başla!

George Clooney’den Milyar Dolarlık Tekila Satışı

Ünlü aktör George Clooney'nin iki arkadaşı ile birlikte kurduğu tekila şirketi Casamigos, 1 milyar dolar karşılığında Diageo'ya satıldı. Anlaşmanın şartlarıyla ilgili haberimizin detayları şöyle...
George Clooney’den Milyar Dolarlık Tekila Satışı

Amerikalı ünlü aktör George Clooney, 2013 yılında iki arkadaşıyla birlikte tekila şirketi olan Casamigos’u kurmuştu. 4 yıl gibi kısa bir sürede alkollü içecek piyasasında tutunan ve şimdiye kadar 120 bin şişe satışı gerçekleştiren firma yeni sahibini buldu. George Clooney ve arkadaşlarının kurduğu Casamigos tekila şirketi 1 milyar dolara satıldı. Şirketin yeni sahibi ise Türkiye’de Yeni Rakı’yı alan İngiliz devi Diageo oldu.

İngiliz alkollü içecek üreticisi Diageo, bünyesine eklediği Casamigos ile ağını daha da genişletti. Londra merkezli Diageo bünyesinde; Don Julio, DeLeon ve Peligroso gibi markalar da yer alıyor. Ayrıca Yeni Rakı’nın üreticisi Mey İçki de geçtiğimiz yıllarda Diageo tarafından satın alındı.

Diageo 2014 yılında, 3.2 milyar dolar ödeyerek United Spiritis Ltd.’yi satın almıştı. George Clooney ve arkadaşlarından 1 milyar dolara aldığı Casamigos ise firmanın ikinci büyük anlaşması olarak biliniyor.

Bu arada George Clooney’nin ortakları arasında ünlü model Cindy Crawford’un eşi Rande Gerber de yer alıyor. Ortaklardan diğeri ise Mike Meldman. Casamigos’un kuruluşu hakkında daha önce açıklama yapan Gerber; başlarda böyle bir iş yapma planları olmadığını ancak daha sonra George Clooney’nin aktör, kendisinin de bir yönetmen olması sebebiyle bu alanda başarılı olabileceklerini düşündüklerini söyledi.

Casamigos Satış Anlaşmasının Ayrıntıları

1 milyar dolara satılan Casamigos’un taraflar arasındaki anlaşmasına göre ilk etapta 700 milyon dolar peşin olarak ödenecek. Geri kalan 300 milyon dolar ise markanın önümüzdeki 10 yıl içerisinde gösterdiği performansa göre değerlendirilecek.

%40-50 seviyelerinde büyüme gerekleştiren Casamigos bu yıl 170 bin adet 12’li şişe satmayı planlıyor. Bu rakam yıllık 26 milyon kasa satan Smirnoff ile kıyaslandığında fazlasıyla düşük kalıyor. Analistler anlaşma fiyatını çok fazla bulurken satışın gerçekleşmesinden sonra Diaego hisselerinde %1 azalma oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum