Yatırım yapmaya başla!

Dijital Medya Devi Genius, Google’ı Kendisinden Şarkı Sözü Çalmakla Suçluyor

Sektörün önde gelen medya şirketlerinden Genius, yazılım devi Google’ı kendilerinden şarkı sözü çalmakla suçluyor.
Dijital Medya Devi Genius, Google’ı Kendisinden Şarkı Sözü Çalmakla Suçluyor

Kullanıcıların internet üzerinden sıklıkla şarkı sözleri aradığı bilinir. Google ise arama motoru devi olarak bu anlamda milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Pek çok kullanıcı dinlemekte olduğu şarkının sözlerini arama motorları vasıtasıyla öğrenmek ister. Kullanıcılar Google’da herhangi bir şarkıya dair söz araması yaptığı zaman karşılarına özel bir kutu içerisinde şarkının tüm sözleri çıkıyor.

Dolayısıyla şarkı araması yapan kullanıcıların başka bir siteye girmesine gerek kalmıyor. Ancak The Wall Street tarafından hazırlanan bir raporun ayrıntılarında Google’ın bu hizmetine ağır suçlamalar söz konusu. Rapora göre dijital medya şirketi Genius, Google’ın şarkı sözü aramalarında kendilerinden veri çaldığını iddia ediyor. Şirket ayrıca Google’ın hırsızlık yaptığına dair inkar edemeyeceği delilleri olduğunu belirtiyor.

Genius’tan Google’a Hırsızlık Suçlaması

Genius’tan Google’a Hırsızlık Suçlaması

Kuzey Amerika merkezli dijital medya şirketi Genius, kullanıcıların sitelerine şarkı sözleri, haber metinleri ve çeşitli dökümanları eklemesine olanak sağlıyor. Google’ın arama sonuçlarında benzer içerikleri kullanıcılara sunması hiç kuşkusuz Genius’un trafiğini olumsuz etkileyecektir.

Ancak şirketin asıl tepki gösterdiği nokta Google’ın kendilerinden veri çalması. Raporda Genius’un, Google’ın bu faaliyeti uzun zamandır yürüttüğünü iddia etmesine dair ifadeler var. Genius şarkı sözlerini kendisine dair özel bir koruma sistemi ile sakladığını belirtiyor.

Google’ın ise buna rağmen kendilerinden şarkı sözü çaldığını ve kural ihlali yaptığını ifade ediyor. Ancak Genius’un bu iddiasını kanıtlaması çokta kolay değil. Şirket kendi şarkı sözlerinin içerisine bazı şifreler gizlediğini ve Google’da benzer işaretlere rastladığını belirtiyor. Yine de kesin bir şekilde veri çalınmasını kanıtlamak için yeterli bir iddia olmadığı belirtiliyor.

Google Suçlamaları Kabul Etmiyor

Google Suçlamaları Kabul Etmiyor

Google ise Genius cephesinden gelen iddiaları kesin bir dille reddediyor. Şirket adına konuşan bir yetkili, kullanıcılara arama sonuçlarında çıkardıkları şarkı sözlerinin pek çok farkı kaynak tarafından lisanslı olduğunu ve şirketin kendi ortaklıklarının olduğunu söyledi. Üstelik şirket yetkilisi herhangi bir veri ihlaline rastlanması halinde gerekeni yapacaklarını ve uygulamayı sona erdireceklerini sözlerine ekledi.

Google, Genius’tan gelen suçlamayı reddediyor ancak diğer taraftan meseleyi derinlemesine inceleyeceğini belirtiyor. Google’ın şarkı sözlerini arama sonuçlarına çıkarması hiç kuşkusuz bu alanda hizmet veren platformların tepkisini çekecektir. Ancak ortada herhangi bir veri çalınma durumu var mı bunu da yapılacak kontroller gösterecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum