Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Geniş Para Arzı Mayıs Ayında Yüzde 60’tan Fazla Büyüdü

Merkez Bankası tarafından paylaşılan parasal gelişmeler raporunda, para arzına ilişkin Mayıs ayı verileri açıklandı. Ayrıntılar haberde...
Geniş Para Arzı Mayıs Ayında Yüzde 60’tan Fazla Büyüdü
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Mayıs ayına ilişkin Aylık Banka ve Para İstatistikleri raporu paylaşıldı. Raporda para arzına ilişkin bilgilere yer verildi. Merkez Bankası, geniş para arzı M3’ün, Nisan döneminde yıllık yüzde 56,6 büyümenin ardından Mayıs döneminde yıllık yüzde 62,5 büyüdüğünü açıkladı.

En dar para tanımı olan M1’in yıllık büyüme oranı ise bir önceki ay yüzde 46,7 olarak gerçekleşirken Mayıs ayında yüzde 49,3 olarak gerçekleşti. Parasal sektör tarafından verilen kredilerin yıllık artış hızı, hanehalkı için Nisan’da 56,8 iken Mayıs’ta yüzde 51,2 olarak açıklandı.

Finansal olmayan kuruluşlara verilen krediler ise Nisan bir önceki yıla göre yüzde 46,5 artmışken, Mayıs’ta ise yüzde 46,7 artış kaydetti. Geniş para arzı bileşenlerinin para arzındaki yıllık büyümeye katkısı incelendiğinde; vadeli mevduatların para arzına en büyük katkıyı sağlayan kalem olduğu, bunu vadesiz mevduatların izlediği görüldü.

M3 para arzı yıllık büyüme karşılık kalemlere yansıması
Kaynak: TCMB

Geniş para arzı M3’te gözlenen yıllık büyümede yüzde 37,6 ile vadeli mevduatlardaki artış etkili olurken, bunu yüzde 19,2 ile vadesiz mevduatlar izlemdi ve diğer kalemlerin katkısı sınırlı düzeyde kaldı. Aylık yüzde 3,3 oranındaki büyümede ise yüzde 2,4 ile vadeli TL mevduatlardaki artış etkili olmuştur.

Geniş para arzı M3, Mayıs’ta bir önceki aya göre 505 Milyar TL’lik artış gösterirken, aynı dönemde M1 51 Milyar TL azalmış olup, bu düşüşte vadesiz YP mevduatlardaki azalış etkili oldu.

GCM Yatırım Banner

M3’teki büyümenin karşılık kalemlerine yansıması, yüzde 52,5’i özel sektörden, yüzde 13,9’u genel yönetimden, yüzde 2,5’i banka dışı finansal kuruluşlardan ve yüzde 3,7’si net dış varlıklardan alacaklarda artış şeklinde gerçekleşti. Diğer taraftan diğer kalemler (net) yüzde 10 oranında azalış olarak katkı sağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.