Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

General Motors Yüzlerce Çalışanını İşten Çıkarıyor

Otomotiv devi General Motors, maliyetleri azaltma planı çerçevesinde 500 çalışanını işten çıkarma kararı aldı. Detaylar geliyor...
General Motors Yüzlerce Çalışanını İşten Çıkarıyor
Yorum

General Motors maliyet düşürme ve karlılığı artırma planları kapsamında, çalışan sayısını azaltan diğer rakiplerine katılıyor. Şirket bu kapsamda 500 maaşlı çalışanını işten çıkarma kararı aldı. GM İnsan Kaynakları Sorumlusu Arden Hoffman, şirketin önümüzdeki iki yıl içinde 2 milyar dolarlık maliyet tasarrufu hedefini doğruladı.

Hoffman, “Tüm ürünlerimizde kurumsal giderleri, genel giderleri ve karmaşıklığı azaltarak bulacağız.Rakiplerimizin marjlarının arttığı bir ortamda, şimdi harekete geçmemiz ve kendi verimliliğimize odaklanmamız zorunludur.” diye konuştu.

Konuyla ilgili hazırlanan bir mektupta, performans değerlendirmelerini takip eden kesintilerin, en son performans ayarlamasının ardından az sayıda küresel yöneticiyi ve sınıflandırılmış çalışanı etkileyeceği belirtildi. Kesintilerin lokasyon bazlı olarak devam edeceği bildirildi.

Kesinti Performans Odaklı Yapıldı

Şirket, e-postayla gönderilen bir bildirimde kesintilerin performansın bir sonucu olduğunu yineledi ve kesintilerin genel yapısal maliyetleri azaltma çabalarının bir parçası olarak yıpranma eğrisini yönetmeye yardımcı olduğunu söyledi.

GM geçen yılın sonunda, dünya çapında yaklaşık 86.000 saatlik işçi ve 81.000 maaşlı çalışan istihdam ediyordu. 500 kişilik işten çıkarma, GM’nin maaşlı iş gücünün yüzde 1′inden azını temsil ediyor.

Yakın zamana kadar otomotiv endüstrisi, son çeyreklerde teknoloji sektörünün başına bela olan işten çıkarmalardan büyük ölçüde etkilenmemişti.

Bu ayın başlarında ABD’li otomotiv devi Ford Motor, bölgedeki maliyetleri düşürme ve mühendislik bilgi birikimini yoğunlaştırma çabasının bir parçası olarak ürün geliştirme ve idaredeki 3.800 kişiyi işten çıkarma planını duyurmuştu.

Küresel bazda artan enflasyon ve merkez bankalarının sıkı faiz politikaları, pek çok şirketin iş gücünü azaltma kararı almasına neden oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu