Yatırım yapmaya başla!

General Motors Büyük Kıyıma Başlıyor!

Otomotivin devlerinden olan General Motors, daha fazla kar edebilmek için işçi çıkarımlarına başlıyor....
General Motors Büyük Kıyıma Başlıyor!

Amerikan otomobil şirketlerinin son zamanlarda sürekli bir işten çıkarma programları yaptığını görmüştük. Ford, Avrupa tesislerinden binlerce işçi çıkarılacağını söylediği zamandan beri, ardı ardına GM ve farklı üreticiler de aynısını yapacaklarını bildirmişlerdi. Detroit News‘in yer verdiği habere göre çıkarmalara Pazartesi gününden itibaren başlanıyor.

Satışların düşmesi ve üretimdeki sorunların faturası insanlara yansıtılmış oluyor. Türkiye için planlarını tekrar devreye alan Elon Musk‘ta modellerinin üretimlerinde, versiyon eksilterek maliyetlerden kaçma yöntemi bulmuştu. ABD menşeli şirketlerin işten çıkarma ve strateji değiştirmelerinin baş nedeni olarak Çin ile olan ticaret savaşı olabilir!

GM, küresel yönetici iş gücünü %25 oranında azaltıyor.

GM, istemsiz işten çıkarmaların Şubat ayına kadar süreceğini söyledi. Amerikalı üretici Ocak ayına kadar sözleşmeli işleri keserek potansiyel olarak toplamda 8.000 iş kaybına yol açacak. Buda küresel manada %25 iş gücü kaybına karşılık geliyor.

GM, işten çıkarmaların ne zaman başlayacağına dair bir bilgi vermedi. Öncesinde 2018 Ekim’de 50.000 kişiye bu bilgiler verilmişti. Buradan 2.250 çalışanın gönüllü olarak işten ayrılma teklifini kabul etmişti.

Hedef, Kuzey Amerika tesislerine 2019’da 2.5 milyar dolar, 2020’ye kadar da 6 milyar dolar kar ettirmek. Yani otonom ve elektrik otomobillerin Ar-Ge maliyetleri beraberinde oluşturulacak yeni üretim tipleri için kaynak bu şekilde sağlanmış oluyor.

GM, son çeyreğe kadar sürecek bu yöntemle hisse başına 5.80 $ ile 6.20 $ arasında bir kazanç bekliyor.

GM’in yeniden yapılandırılmasına verilen cevaplar karışık. Morgan Stanley analisti Adam Jonas‘a göre, tüketiciler GM ürünleri için daha fazla ödeme yapabilir dedi. Maliyet tasarrufunun bi kolunda da tüketiciye fiyat olarak geri döneceğine inanılıyor.

İlk akla gelen soru da bu kadar işten çıkartılacak kişilere ne olacak? Devlet güvencesinde olup farklı alanlara mı yerleştirilecek bu kısım gizliliğini koruyor. Tahmin ediyoruz ki yeni otomobil dönemi için çoğu şirket, GM’nin yaptığı gibi işçi çıkarmayla gerekli kaynakları yaratıp, daha fazla kar etme yoluna gidecek. Konu hakkında sizin düşünceleriniz neler?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum