Yatırım yapmaya başla!

General Motors Çin Darbelerine Rağmen K.Amerika’da Rekora Koştu!

Detroitli General Motors, öncesinde 2019 yılı ikinci çeyrek sonuçlarının kötü olacağını söylese de rakamlar bunun tersine işaret ediyor.
General Motors Çin Darbelerine Rağmen K.Amerika’da Rekora Koştu!

GM, ön görülen kar oranlarında herkesi şaşırtan sonuçlar çıkardı. Halen daha süren ve şirketleri zarar görmesini neden olan Çin ticari savaşı, bazılarında etki çapı fazla olurken kimi şirkette tersi durumlar olabiliyor. %25’lik ek vergi iki ülke için de belli noktada zarar verse de bu yüzden farklı menşeli firmalar da erime dönemleri yaşıyor.

GM de iki süper güç ülke çarpışması arasında kalan firmalardan bir tanesi. Son 12 aylık ve 2ç19 zaman diliminde Amerikalı şirketin kazanç tablosu açıklandı. Beklenenin aksine durumlar hiç fena değil. Zor geçen bir yıla göre GM yinede kasasını dolduracak.

General Motors 36,1 milyar dolar gelir elde etti!

Dün açıklanan ikinci çeyrek analist tahminleri iyi çıktı. Refinitiv tarafından derlenen gerçek rakamlar, gelirlerin 36.1 milyar dolar olduğunu gösteriyor. GM’nin 2Ç19 net karı 2.41 milyar dolar veya hisse başına da 1.66 dolar şeklinde. Diğer seneye oranladığımızda 2.39 milyar dolar olan 2Ç18’den biraz daha fazla kar ettiği anlaşılıyor.

Şirkete karşı beklentilerin düşük olmasının sebebi, Çin’de düşük araç satışları. Yeni yatırım türleri ve belirli düzeyde Çin zararlarını kapatabilmek için binlerce işçi şirketten gönderilmişti. Asya pazarındaki zarar, geçmiş seneye göre yarı yarıya. 2018’de 592 milyon dolarlık bir kar oranına sahip olan GM, bu sene rekor bir düşüşle 235 milyon dolara gerilemiş.

Totalde %12 oranında tutan Çin’deki kar marjına karşı Kuzey Amerika’da yükseliş kaydedildi. Geçen sene 2.7 milyar olan kar, 2019 ikinci çeyreğinde 3 milyar dolar olarak bildirildi.

GM’nin neden 2ç19’un kötü sonuçlanma düşüncesine girdiğine gelirsek; Detroitli şirketin elektrikli araç yatırımları Çin’de yüksek oranda ancak savaş durumları satışları engelledi. Bu da %12’lik bir düşüşü beraberinde getirdi.

Nisan ayında GM’den gelen bir açıklamada satışların bir yıl öncesine göre %7 düştüğünü, ancak müşterilerin kamyonet ve spor araçlara olan ilgisinin dolayı durumun toparlandığı aktarıldı. GM markalarına eklenen SUV ve kamyonet satışlarının bundan sonra daha fazla olacağı ön görülüyor.

Toparlayacak olursak; Amerikalı şirket, başında zararla gireceğim dediği ve ikinci çeyrekte kar elde etmesinin sebebi, boşa çalışan ve kar ettirmeyen işleri sonlandırması. Satışı az olan modelleri bitirme ve 14.000 işçi çıkarması da bu yüzdelik kar oranında etkili oldu.

Yılında başından beri hesaplandığında GM %21’lik gelirlerinde artış oldu. Bundan sonraki adımlarda Bolt EV gibi modellerin üzerine daha çok düşerek elektrikli araçlara daha fazla yatırımlar olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum