Yatırım yapmaya başla!

General Electric’de Larry Clup Dönemi Daha Gerçekçi ve Sağlam Olabilir!

General Electric's yeni CEO döneminde gelen açıklamalar daha gerçekçi karşılanırken; düşüş gösteren hisse senedine rağmen şirketin gelecek projeksiyonları sağlıklı görünüyor.
General Electric’de Larry Clup Dönemi Daha Gerçekçi ve Sağlam Olabilir!

General Electric Co.’nun (GE) yeni lideri, yakın dönemdeki bir geri dönüş için beklentileri artırdı. Holdingin 2019’daki faaliyetlerinde para kaybetmeye devam ettiği için herhangi bir nakit elde etmeyeceği söylenmişti. GE İcra Kurulu Başkanı Larry Culp düzenlenen bir endüstri konferansında, “Bu, gücün çok yıllı bir geri dönüşüdür. Bunu hiçbir düzlemde şekillendirmek istemiyorum. Çok iş var. Bu bir inç oyunudur.” dedi.

GE’nin hisseleri Sayın Culp, şirketin bu yıl negatif nakit akışı olacağını ilk kez açıklamasının ardından Salı günü %4.72 düşüş gösterdi. Yatırımcı etkinliği, yönetim kurulunun 14 ay sonra eski CEO’su John Flannery’i devralmasından sonra Ekim ayında en üst sıraya atanan Sayın Culp ilk kez ortaya çıktı. GE hisseleri Salı günü Aralık ayında kaydedilen en düşük seviyesine göre %47 artarak 9.89 $/pay’dan kapandı.

GE, 2018’de endüstriyel işletmelerinden 4,5 milyar dolar olan nakit akışını düzelttiğini bildirdi ve Culp, 2020 ve 2021’de serbest nakit akışı performansının iyileşmesinin beklendiğini ifade etti. Şirket, 14 Mart’ta yatırımcılara güncellenmiş bir finansal görünüm sunmaya hazırlanıyor. Perşembe günü GE yöneticileri, yatırımcıları şirketin geçen yıl birkaç yıl içinde 15 milyar dolarlık bir açığı kapatması için şirketi sigorta şirketleri konusunda eğitmek adına bir oturum düzenlemişti.

Nakit Girdi Adına Satışlar

GE Nakit Girdi Sağlamak için Satış YapmıştıCFRA Research’ten Jim Corridore, nakit akışındaki açıklamalardan şaşırmadığını ve şirketin doğru yönde hareket ettiğini düşünmesine rağmen GE hisselerindeki volatilitenin devam etmesini beklediklerini belirtti. GE, 2017 ve 2018 yıllarında borsada 200 milyar dolar değer kaybetmişti. Güç işinde sorun yaşamaya başlayan şirket, GE Capital’deki zararlar ve önceki hisse geri alımlarının bir sonucu olarak nakit kanatta bir düşüş kaydetti. Şirket, dönem içinde CEO’larını iki kez değiştirdi ve temettü miktarını bir miktar düşürmüştü.

O dönemde, General Electric aynı zamanda aşırı derecede pembe projeksiyonlara geri döndü ve önceki CEO’su Jeff Immelt’in altındaki iddialı ve masraflı programları geliştirmişti. Larry Culp, “Şirket içinde gerçekliğe yönelik bir pazar oluşturmaya çalışıyorsunuz doğru ve zor sorular sorarak; dürüst ve güç cevapları teşvik ederek belki de çevrilmemiş taşların üzerinden geçerek.” dedi.

Borçlarını ödemek için GE, varlık satışlarından 30 milyar dolar nakit girdi sağlayacağına dair açıklama yapmıştı ve geçen hafta, biyoteknoloji işini Danaher Corp.’a 21 milyar dolara satmayı kabul etmişti. Sayın Culp, Ekim ayında CEO olarak görev üstlendiğinden beri güç işine odaklanan zamanının çoğunu geçirdi. Yakıtı elektriğe dönüştüren türbinleri yapan ve hizmet veren bölüm yanlış yönetim, kötü anlaşmalar ve pazarın fosil yakıtlardan yenilenebilir enerji kaynakları lehine kayması nedeniyle zarar görmüştü.

Uzun Vadeli Kararlar

GE'de Uzun Vadeli Kararlar AlınıyorGüç bölümünün 2018’de serbest nakit akışında 2,7 milyar dolar kaybettiği ve birliğin yeniden yapılandırılmasından dolayı 2019’da kaybın artması bekliyor. Culp, “Bunun yapımda bir dönüşüm olduğunu düşünüyoruz, ancak Pipere 19’a ödeme yapmamız gerekiyor. Bunu gerçekleştireceğiz çünkü bu adım GE için doğru ve uzun vadeli bir karar.”

Ayrıca şirket için sayısız sıkıntıya neden olan finansal hizmetler şirketi GE Capital’e de değindi. Finansal krizden bu yana GE işi ​​küçültmeye çalıştı. (Larry Culp, “daha ​​küçük, daha basit, daha kolay” olmasının beklendiğini söylemişti.) Bay GEP, “GE’yi riske atmak istiyoruz ve bunun büyük ölçüde riske girme sermayesiyle başladığını biliyoruz” dedi.

GE, 2019 yılında ana şirkete, 2017 yılına kadar büyük miktarda temettü ödeyen bir şirket olan GE Capital’e 4 milyar dolar tutarında nakit katkı yapmayı beklemekte. Sayın Culp, GE Capital’in ihtiyaçlarının tahmin edilmesi zor olsa da,  bu yılın ilerleyen bölümlerinde GE’nin katkıda bulunmaya devam etmesi gerektiğini söyledi. (“Sanırım bir miktar üst düzey destek görmeye devam edeceğiz, muhtemelen aşırı düzeyde değil, ancak o bilançoyu küçültürken işlerin sermaye içinde nasıl yürüdüğüne bağlı olarak üst destek vereceğiz.” demişti.)

Rezervlerde Gelecek Planları

Rezervlerde Yükseliş PlanlarıBay Culp, şirketin GE Capital Aviation Services (GECAS) olarak adlandırılan uçak kiralama operasyonlarının GE Capital’in bir parçası olarak kalmasını beklediğini belirtti. GE’nin, geçen yıl 6 milyar dolarlık bir ücret kaynağı ve yedi yıl boyunca rezervleri 15 milyar dolar artırma taahhüdü olan eski uzun vadeli bakım sigortası varlıkları için seçeneklerin açık olduğuna değinildi. (“Birinin geleceğini ve bize yardım edeceğini varsaymak istemiyoruz. Bu, daha iyi anlaşılana kadar yakın vadede odaklanacağımız bir şey olacak.” ifadeleri şirketin duruşuna güç katmıştı.)

Bu portföyün gelecekteki riski, yatırımcılar için büyük bir endişe kaynağı, çünkü şirket rezerv seviyesini düzenli olarak değerlendirmek zorunda. Bu da daha fazla sürprizle yol açabilir.

Larry Culp genel olarak, GE’nin daha fazla nakit parayı elinde bulundurmayı planladığını ve bunun da şirketin çeyrek boyunca faaliyetlerini finanse etmek için daha az borç almasına yardımcı olacağını söyledi. Şu anda, şirket kısa vadeli borçlara uzun süre dayanan bir bağımlılıktan mahrum kalıyor, bu da şirketin kısa bir süre önce kredi notunu düşürmesiyle daha pahalı hale gelen bir strateji olarak öne çıkabilir. (“Şirketi hem sınai hem de sermaye olarak daha yüksek nakit dengeye oturtmek istiyoruz. Bu işin sadece daha sağlıklı ve daha güvenli bir yönetim olduğunu düşünüyoruz.” denildi.)

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum