Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GENEL-İŞ Sendikası Üyeleri Ücret Artışı Talebiyle İş Bıraktı

DİSK'e bağlı GENEL-İŞ Sendikası üyeleri bugün İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde iş bırakma eylemi başlattı. Detaylar haberde;
GENEL-İŞ Sendikası Üyeleri Ücret Artışı Talebiyle İş Bıraktı
HABER GİRİŞ

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (GENEL-İŞ) üyeleri, ücretlerin arttırılması talebiyle iş bırakma eylemi başlattı. Anadolu Ajansı (AA) iş bırakma eylemlerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başta olmak üzere örgütlü oldukları belediyelerde başladığını bildirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bazı ilçe belediyelerde iş bırakma eylemi başlatan sendika üyelerinin Şişli’de bir araya geldiği paylaşıldı. Eylemlere katılan kişilerin Şişli’de halay çekip çeşitli sloganlar atarak taleplerinin yer aldığı pankartlar açtığı belirtildi.

GENEL-İŞ İstanbul 2 No’lu Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Zuhal Kaynak, sendika üyeleri ardına konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Kaynak, belediye işverenlerinin işçilere reva gördükleri düşük ücret dayatmasını kırmaya kararlı olduklarını vurguladı.

Belediye Gelirleri Artırılmalı

Belediye yönetimlerinin her şeyden önce kendi çalışanlarına karşı sorumluluklarını yerine getirmek zorunda olduklarını ifade eden Kaynak, ekonomik kriz ve düşük ücret kıskacında çalışan belediye işçilerini sesine kulak verilmesi gerektiğine işaret etti.

Belediye yönetimlerinin tercihlerini ve önceliklerini işçilerin yaşam koşullarını iyileştirmekten yana kullanması gerektiğini belirtti. Belediyelerin önemli bir kısmında var olan ekonomik zorlukları ortadan kaldırılması için gelirlerinin arttırılması gerektiğini savundu.

GCM Yatırım Banner

Belediye gelirlerinin artırılmasına ilişkin düzenlemelerin hayata geçirilmesinin önemine dikkat çekti. Kaynak, kıdem tazminat tavanı uygulamasının işçilerin mağduriyetine neden olduğunu da dile getirdi.

Zuhal Kaynak’tan Tüm Belediye İşçilerine Çağrı

Kaynak açıklamasında, son memur maaş uygulamasından doğacak olan düşük kıdem tazminatı tavanına ilişkin mağduriyetlerin de giderilmesini talep etti.

Eşitlik ve insanca yaşayacak bir ücret istediklerinin altınız çizen Kaynak, “Bu talep sadece üyelerimizin değil yüz binlerce belediye işçisinin talebidir.” ifadelerini kullandı.

Tüm belediye işçilerini 4 ana talep etrafında mücadele etmeye çağırarak, ilkinin insanca yaşayacak bir ücret için tüm ücretlerin iyileştirilmesi olduğunu bildirdi.

Diğer taleplerden de bahseden Zuhal Kaynak, “Belediye şirket işçilerine uygulanan ayrımcılık son bulmalıdır, kadro ve ilave tediye haklarımız derhal verilmelidir, vergide adalet sağlanmalı ücretlerdeki gelir vergisi kesintisi düşürülmelidir.” diyerek görüşünü aktardı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın