Yatırım yapmaya başla!

Genç Girişimcilerin Kulak Vermesi Gereken 5 Uzman Tavsiyesi

Genç Girişimcilerin Kulak Vermesi Gereken 5 Uzman Tavsiyesi

Bir tanıdığınız, herhangi bir konuda girişim fikirlerini anlattığı zaman, mahalle bakkalından sülalenin en büyüğüne kadar herkesin verecek bir tavsiyesi vardır. Bu tavsiyelerin her birini dikkate alma gafletinde bulunursanız, bir adım bile ilerleyemez, aklınız allak bullak olur ve duru bir fikirle ortaya çıkamazsınız. Oysaki bir girişimcinin fikirlerini parlak bir şekilde görebilmesi ve gerekli riski üstlenecek cesareti taşıması gerekiyor. Bu yüzden ilk tavsiyemizi girişte Paratic.com olarak vermek istiyoruz: “Herkesin verdiği tavsiyeye kulak asmayın!”

Günümüzde aklınızda uyanan bir girişim fikri için örnek alabileceğiniz dünya devi isimler bulunuyor. Bu isimlerle iletişim kuramasanız bile, bu kişiler ile ilgili derlenen kitaplardan ve makalelerden faydalanabilirsiniz. Sizlere mahalle bakkalınızdan daha işe yarar tavsiyeler verecekleri ve yol göstererek aklınızdaki yolu aydınlatacakları kesindir. Bizler de, sizler için bu başarılı girişimcilerin tavsiyelerinden oluşan bir yazı derlemek istedik.

İşte genç girişimlerin örnek alması gereken başarılı uzmanlardan 5 önemli tavsiye:

1 Jeff Bezos

Amazon.com kurucusu olan Jeff Bezos tavsiyesi şu şekilde;

Jeff BezosKullanıcı deneyimi bir girişimin hayata geçmesi ve kalıcılığı adına oldukça önemlidir. Eğer bir müşterinizi memnun edebilmişseniz, onun sizi bir arkadaşına tavsiye etmesi oldukça muhtemeldir. Jeff Bezos da bu noktaya değiniyor ve kullanıcı deneyimlerini görmezden gelmeyin diyor. Fark yaratıyor ve insanların hayatlarını kolaylaştıracak ürünler sunuyorsanız, kullanıcılar sizin reklamınızı yapmaktan hiç çekinmeyecektir. Pazarlama stratejilerinden bağımsız bir şekilde ürün veya hizmet hakkında gönüllü olarak marka elçiliğinizi yapacaklardır.

2 Tony Hsieh

Zappos.com kurucusu Tony Hsieh tavsiyesi;

Tony HsiehBir girişimde en basit noktalara kadar gerçekli hedefler belirlemelisiniz ve birçok adımda ciddi kararlar vermelisiniz. Vereceğiniz kararlar, girişimin kaderini belirleyeceği için karar almak bir girişimcinin en büyük yüklerinden birisi olacaktır. Bu aşamayı kolaylaştırmak içinse, önce kendinize dürüst olmanız gerekiyor. Olaylara gerçekçi yaklaşmalı ve içinde bulunduğunuz durumları iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Büyük düşünüp, küçük oynamaksa, risklerinizi önemli ölçüde azaltacaktır.

3 Guy Kawasaki

Yüzlerce makalesi ve beğenilen kitapları ile girişimcilere yön veren Guy Kawasaki tavsiyesi;

Guy KawasakiOdaklandığınız girişimlerde elde etmeyi planladığınız paradan başka bir şeyi gözünüz görmüyorsa, yapabileceğiniz en büyük yanlışı yaptınız demektir. Elbette ki herkes hayat standartlarını yükseltmek için para kazanmak ister. Ama bunu müşterilerinize hissettirdiğiniz zaman, ürün veya hizmetiniz onlara samimi gelmeyecek, kendilerini sadece para olarak gördüğünüzü hissedeceklerdir. Bu nedenle de sizden uzaklaşacaklardır. Ama Guy Kawasaki’nin değindiği gibi dünyayı değiştirmek için bir adım atarsanız, kendinize daha sağlam bir pazar bulur ve markanızın hayranları oluşmaya başlar. Sonrasında da hayalini kurduğunuz para kendiliğinden elinize geçecektir.

4 Richard Branson

Birçok hayranı olan Virgin Enterprises’in kurucusu olan Richard Branson tavsiyesi ise şu şekilde:

Richard BransonEğer doğru zamanda doğru yerde bulunursanız, iş fikirlerini yakalarsınız. Ama bundan daha önemlisi, girişimcilerin içinde bulunduğu koşullardır. Çünkü bu koşullar, iş fikirleri gözünüzün önünde bile dursa fark edememenize neden olabilir. Bu yüzden kazanç fırsatlar için üzülmeyin. Bunun yerine yaklaşmakta olan diğer fırsat için hazırlık yapın, yakalayın ve peşinden gidin. Branson’a göre başarısız olmanızın da bir sebebi olduğundan ve “eğer bir işte başarısız olursanız, önünüzde bir kez daha denemek için onlarca fırsat vardır,” diyor.

5 Ben Silbermann

Pinterest sosyal ağının kurucu ortağı olan Ben Silbermann tavsiyesi;

Ben SilbermannSilbermann, bizim de değindiğimiz gibi aklınızdaki fikrin üzerini, tavsiyelerden arındırıp, size değer katacak fikir ve önerilere odaklanmanızı tavsiye ediyor. Eğer insanları dinlerseniz, onlar tavsiye vermekten hiç çekinmezler. Ama herkesin verdiği tavsiye üzerine kafa yormak size zaman kaybından ve hedefinizden uzaklaşmanızdan başka bir şey katmayacaktır. Gereğinden fazla düşünmek yerine aklınızdaki fikri hayata geçirip, çalışıp çalışmadığına bu şekilde karar vermenizi de tavsiye ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum