Paylaşım

Genç Çiftçiler Kivi Yetiştirmek için Köylerine Geri Dönüyor!


 

Kendi işlerini kurmak isteyen gençler, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kapsamındaki projeden faydalanmak için köylerine geri dönüyor. İşte ayrıntılar;

İş bulmak umuduyla büyük şehirlere göç eden gençler, yavaş yavaş topraklarına geri dönüyor. Zira toprakları onlara büyük şehirlerden çok daha fazla şey vadediyor. Evet, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamındaki Genç Çiftçi Projesi’nden yararlanmak isteyen genç girişimcilerden söz ediyoruz. Yalova’nın Çınarcık ilçesine geri dönen gençler, projeden faydalanarak girişimciler arasına katılıyorlar.

Mesela; projeden faydalanmaya hak kazanan 9 genç, Yalova’nın Çınarcık ilçesinde 30’ar bin lira hibe desteği alarak kivi bahçeleri kuracak.

 Yalova’nın Çınarcık ilçesinde 30’ar bin lira hibe desteği alarak kivi bahçeleri kuracak

Nitekim Çınarcık Kaymakamı Abdullah Çiftçi’nin de söylediği gibi ilçe kivi üretimi konusunda Türkiye’nin önde gelen yerleri arasında. 2 yıldır uygulanan tarım projeleriyle Çınarcık’ta gözle görülür gelişmelerin olduğunu belirten Çiftçi, alınan mesafelerden de bahsetti.

Son 2 yıl içinde Çınarcık’ta Genç Çiftçi Projesi’nden faydalanan 55 proje olduğunu dile getiren kaymakam, durumdan gayet memnun.

 Çınarcık’ta Genç Çiftçi Projesi’nden faydalanan 55 proje oldu.

Zira iş bulmak için büyük şehirlere göç eden gençler, Tarım ve Hayvan Bakanlığı’nın sunduğu olanaklardan yararlanmak için Çınarcık’a geri dönüyor.

İlçede bir yılda elde edilen kivi miktarının 2 bin tona ulaştığını belirten Çiftçi, hem ikliminin hem de toprak özelliklerinin üretime müsait olduğunu ifade ediyor.

Gençler köylerine geri dönüyor.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar da bu durumu “Genç Çiftçi Projesi’yle gerek büyük şehirlere göçmüş ancak aradığını bulamamış, geçimini istediği gibi sağlayamayan gençlerimizin köylere dönüşümünü sağladık.” sözleriyle açıklıyor.

Genç Çiftçi Projesi’nden faydalanan Orman İşletmeciliği mezunu Erdem Er isimli genç de 30 bin lira hibe aldığını ve kendi işini yapmak istediğini söylüyor. Sonuçta; Genç Çiftçi Projesi’nden faydalanmak için köyüne geri dönen gençlerin sayısı epey fazla! Ve bu da projenin daha çok olumlu sonuçlar getireceği fikrini destekliyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın