Yatırım yapmaya başla!

Geliştiriciler Windows 7’nin Açık Kaynak Kodlu Olması Gerektiğini Düşünüyor

Bazı geliştiriciler Microsoft’un Windows 7’yi açık kaynak kodlu hale getirmesi gerektiğini ifade ediyor.
Geliştiriciler Windows 7’nin Açık Kaynak Kodlu Olması Gerektiğini Düşünüyor

Yazılım devi Microsoft uzun yıllardır Windows işletim sistemi ile masaüstü kullanıcıların büyük bölümüne destek sağlıyor. Revaçta olan Windows 10 sürekli belirli zaman aralıkları ile Microsoft tarafından güncelleniyor ve yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Kullanıcıların geçmişte en çok kullandığı işletim sistemlerinden biri olan Windows 7’yi ise halen hatırı sayılır insan kullanıyor. Geçtiğimiz günlerde yazılım devi Windows 7’ye vermekte olduğu güncelleme desteğini sonlandırmıştı.

Buna rağmen halen bu işletim sistemini kullanmaya devam eden çok kişinin olduğu biliniyor. Microsoft tarafından bir anlamda fişi çekilen Windows 7 ile ilgili geliştiricilerden dikkat çeken bir talep geldi. Özgür Yazılım Vakfı, işletim sisteminin Microsoft tarafından açık kaynak kodlu hale getirilmesi gerektiğini belirtiyor. Böyle bir adımın özellikle kurumsal kullanıcıların yararına olacağına dikkat çekiliyor.

Windows 7 için Açık Kaynak Talebi

Windows 7 için Açık Kaynak Talebi

İşletim sisteminde bir üst sürüme geçişlerde özellikle kurumsal firmalar sıkıntı yaşayabiliyor. Örneğin ATM cihazlarında ya da bazı otomasyon sistemlerinde halen Windows XP kullanılıyor. Yine resmi kurumların önemli bir bir bölümünde Windows 7 kurulu bilgisayarlara rastlamak mümkün. Özgür Yazılım Vakfı, Windows 7’nin açık kaynak kodlu hale gelmesini ve uygulama geliştiriciler tarafından güncellenebilir olmasını istiyor. Github üzerinden yapılan paylaşımda Microsoft’a bu konuyla ilgili başvuru yapılacağı ifade edildi.

Microsoft’un taleplerine olumlu yanıt vermesi halinde işletim sisteminin geliştirilmesi konusunda destek vereceklerini söyleyen vakıf yetkilileri, Windows 7’nin bu sayede güvenli kalmaya devam edeceğini ve yeni özellikler kazanacağını söyledi. Yazılım devi 14 Ocak itibarıyla güncelleme desteğini kesmiş olsada kurumsal hesaplar için ücret karşılığı destek sunmaya devam ediyor. Bu destek 10 Ocak 2023 tarihine kadar sürecek.

Almanya’nın resmi kurumlarında bulunan 33 bin bilgisayar için Microsoft’a bunun için 886 bin dolar ödeyeceği belirtiliyor. Diğer yandan İrlanda’nın da aynı amaç için 1.2 milyon dolar ödeyeceği ifade ediliyor. Microsoft’un halen ücretli olarak destek vermeye devam ettiği Windows 7 için böyle bir karar alması son derece düşük ihtimal dahilinde. Üstelik bugüne kadar herhangi bir Windows sürümünde böyle bir karar alınmış değil. Bu talebe karşılık Microsoft’tan bir cevap gelir mi izleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum