Paylaşım

Gelişmiş Ülkelerin IMF’ye Borcu II. Dünya Savaşı Sonrasından Bile Daha Yüksek!


 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, gelişmiş ülkelere yüksek borç ve korumacılık uyarısında bulundu. Toplam borç miktarının II. Dünya Savaşı sonrasından bile daha yüksek olduğunu söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, yüksek borçlanma nedeniyle oluşan bütçe risklerinin önemli bir tehdit olduğunu, gelişmiş ülkelerdeki borç düzeyinin İkinci Dünya Savaşı sonrasından bile daha yüksek seviyede olduğunu ifade etti.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda konuşan Lagarde, yeni gümrük vergilerinin küresel ticaret için bir numaralı tehdit olduğunu söyledi.

Küresel ekonomik büyümeye yönelik riskleri değerlendiren IMF Başkanı, korumacılığın, uluslararası ticarette giderek arttığını, yeni gümrük vergilerinin sunulmasıyla küresel ticaretin olumsuz şekilde etkileneceğini belirtti. Lagarde ikinci en büyük tehdit olarak bütçe risklerini gösterdi.

Dünyada borçlanma oranının toplam GSYH’ye göre %225 (164 trilyon dolar) olduğunu söyleyen Lagarde, gelişmiş ülkelerin borç miktarının İkinci Dünya Savaşı ‘ndan bu yana en yüksek seviyeyi gördüğünü belirtti. Üçüncü risk olarak ise mali piyasalardaki istikrarsızlığın ABD enflasyonunu tetiklemesi, bunun da gelişen piyasalardan para çıkışını hızlandıracağını bildirdi.

Dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke paralarından biri olan TL için kriz kahini Roubini’den yorum geldi.

Piyasalarda “kriz kahini” olarak bilinen ekonomist Nouriel Roubini, dolar kurunun 4,92’yi görmesinden sonra Merkez Bankası’nın faiz artırmasını geç kalınmış bir karar olarak yorumladı. 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayarak yayılan ekonomik krizi de önceden tahmin eden Roubini, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede bu kararın alınmasında çok geç kalındığını belirtti.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın