Yatırım yapmaya başla!

Gelişmiş Bir Ticaret Savaşı Reel Ekonomiyi Hızlı Bir Şekilde Vuracak

Avrupa Merkez Bankası, tam gelişmiş bir ticaret savaşının reel ekonomiyi oldukça hızlı bir şekilde vuracağını dile getirdi.
Gelişmiş Bir Ticaret Savaşı Reel Ekonomiyi Hızlı Bir Şekilde Vuracak

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yaptığı açıklamada, küresel ekonomik büyüme konusundaki belirsizliğin artmasının finansal piyasalarda yüksek dalgalanmalar görülmesine neden olabileceğini belirti. Euro bölgesinde istikrarın olası risklerini değerlendiren Mali İstikrar İncelemesi’nde (FSR), AMB beklenenden daha zayıf bir büyümenin ve ticari gerilimlerin olası bir yükselişinin varlık fiyatlarındaki düşüşü tetikleyebileceği konusunda uyardı.

Küresel hisse senetleri, ABD ve Çin arasındaki artan ticaret savaşının neden olduğu yoğun satış dönemlerinden geçiyor.

Küresel Hisseler Ticaret Savaşı ile SatıldıDow Jones Sanayi Ortalaması ve S&P, Mayıs ayının başından bu yana sırasıyla yüzde 4,6 ve yüzde 4’ten fazla düşüş kaydetti. Aynı zamanda Avrupa gösterge endeksi Stoxx 600 endeksi Mayıs ayının başından bu yana yüzde 5,2 oranında değer kaybetti.

Raporun yayımlanmasının ardından CNBC’den Annette Weisbach’a konuşan AMB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, ABD ile Çin arasındaki tam bir ticaret savaşının sadece zarar vermeyeceğini belirtirken, piyasaların oynaklığının reel ekonomiyi oldukça hızlı bir şekilde etkileyebileceğine dikkat çekti.

Guindos, mevcut küresel yavaşlama bağlamında, ticari gerilimlerin tırmanmasının küresel ekonomi için çok olumsuz haber getireceğini söyledi.

Guindos Ticaret Savaşı YorumuMart ayında Avrupa Merkez Bankası, 2019 yılına ait büyüme tahminini, 2018 yılının Aralık ayında yapılan yüzde 1,7’lik tahminden yüzde 1,1 seviyesine çekti. AMB Başkanı Mario Draghi, tahmini açıkladığı sırada ekonomik genişlemede cari yıla uzanacak oldukça büyük bir ılımlılık olduğunu söylemişti.

Aberdeen Standard Investments’ın kıdemli yatırım direktörü Luke Hickmore, Çarşamba günü yeni rapordan elde edilen bulguların aslında kötü bir durum olmadığını dile getirdi. Hickmore, “AMB tam olarak umdukları şeyi yapıyor, sizi riskler konusunda uyarıyorlar, ancak kredi piyasalarındaysanız bu risklerin birçoğuna iyi para alıyorsunuz,” dedi. Hickmore, kredi kapsamında Avrupa bankaları çevresinde birkaç risk içeren birçok cazip fırsat olduğundan bahsetti.

Bugün yayımlanan raporda, büyüyen küresel kaldıraçlı kredi sektörünün zayıf kurumsal kazanca özellikle duyarlı olduğu da tespit edildi.

Raporda Kaldıraçlı Kredi Sektörüne Dikkat ÇekildiKaldıraçlı krediler, halihazırda önemli miktarda borcu ve/veya kötü bir kredi geçmişi olan şirketlere veya kişilere verilen kredi türüdür. S&P’ye göre; ABD’nin kaldıraçlı kredileri son zamanlarda 1 trilyon dolarlık bir pazar haline geldi.

AMB ayrıca, bankaların Euro bölgesinde düşük kalan karlılıkla mücadele etmeye devam edeceği konusunda uyardı. AMB tahminleri, Avrupa bankalarının önemli bir bölümünün yatırımcıların ihtiyaç duyduğu yüzde 8-10’luk beklenen getirileri kaçıracağını ortaya koyuyor.

Bankalardaki genel sermaye ihtiyacı güçlü kalsa da FSR, bankaları karlılığa dönmesi için bir dizi yapısal zorlukla başa çıkmaya çağırıyor.

Bankalara Yapısal Zorluk YorumuAvrupa’daki bankalar; son birkaç yılda düşük faiz oranlı bir ortam, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması konusundaki belirsizlik ve bazı durumlarda 2008 mali krizine dahil olmaları nedeniyle büyük para cezaları nedeniyle son yıllarda zayıf kazanç artışı ile mücadele etti.

Guindos, konsolidasyonun bankaların uzun süredir devam eden yapısal sorunları çözmede yardımcı olabileceğini de söyledi. Guindos, “Konsolidasyon, sadece yurt içi konsolidasyon değil, aynı zamanda sınır ötesi konsolidasyon da bir araç olabilir. Bu fazla kapasiteden kurtulmak, maliyetler ve karlılık açısından verimlilik kazanmaya başlamak için bir araç olabilir. Ancak bu bankaların yönetimi tarafından uygulanması gereken bir şey,” dedi.

Mali İstikrar İncelemesi’nde, yatırım fonu sektöründe daha yüksek risk alma konusuna da dikkat çekildi.

Daha Yüksek Risk Alma KonusuFSR, finansal varlıkların ani bir şekilde yeniden fiyatlandırılmasının yatırımcıların paralarını fonlardan çekebileceği, daha düşük likit piyasalarda zorla varlık satışlarına yol açacağı ve stresi artıracağı anlamına geldiğini belirtti.

AMB ayrıca, büyümeye yönelik aşağı yönlü risklerin gerçekleşmesi durumunda gayrimenkul fiyatlarının düzeltilebileceği konusunda uyardı. Euro bölgesindeki konut fiyatları 2018 yılında yüzde 4,2 artarken, raporda bir bütün olarak Euro bölgesi için ılımlı aşırı değerleme belirtileri olduğu da belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum