Yatırım yapmaya başla!

Gelişmekte Olan Piyasalar Dış Faktörlerin Dengelenmesiyle Birlikte 2019’da Toparlanacak

Birleşik Krallık merkezli bankacılık devi Standard Chartered, gelişmekte olan piyasalar için umut verici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde;
Gelişmekte Olan Piyasalar Dış Faktörlerin Dengelenmesiyle Birlikte 2019’da Toparlanacak

Gelişmekte olan piyasalar bu yıl, artan ticaret gerilimleri, güçlü ABD doları, istikrarsız petrol fiyatları ve yükselen faiz oranları nedeniyle zor durumda kaldı. Ancak Standard Chartered’da küresel makro strateji ve FX araştırmalarının başkanı Eric Robertson, tüm bunların yakında değişebileceğini söyledi.

Eric Robertson bugün verdiği demeçte; “bu yıl yükselen piyasaları zor durumda bırakan, ABD’deki yüksek oranlar, yüksek petrol fiyatları gibi dış savunmasızlıkların çoğunun dengelendiğini düşünüyoruz” diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Ticaret zemini hala zor ve ABD-Çin arasındaki riskler hala devam ediyor fakat bir ihtiyatlı bir şekilde iyimseriz.”

Standard Chartered yöneticisi ayrıca uzun vadeli ABD hazine getirilerinin gelecek yıl daha aşağıya hareket etmesini ve ABD dolarının yumuşamasını beklediklerini söyledi.

Standard Chartered ABD Doları DüşecekBunun da cari hesap açıkları olan ülkelerin üzerindeki baskıyı hafifleteceğini kaydetti ve; “bence bu, yatırımcıların dikkate alması gereken önemli bir faktör” diyerek görüş bildirdi. Bunun yanında Robertson, geniş tabanlı bir gelişen piyasalar toparlanması olmayacak olsa da seçici piyasalarda iyi fırsatlar gördüğünü kaydetti.

İlaveten; gelecek yıl ABD dolarının daha yumuşak hale gelmesiyle birlikte döviz piyasalarındaki dalgalanma ve volatilitenin istikrarlı hale geleceğini aktardı.

Döviz Piyasalarındaki Dalgalanma ve Volatilite Azalacak “Bizim görüşümüz doların zirveye çıkma sürecinde olduğu yönünde” diyen Robertson, Perşembe günü FED Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı merkez bankasının bu yıl oranları artırmayı durdurabileceğine işaret ettiği açıklamalara da değindi. Çünkü söz konusu açıklamaların ardından gelişmekte olan piyasa para birimleri 4 ay içindeki en yüksek seviyelere çıkmış, MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi de 3 haftanın en yükseğini görmüştü.

Robertson’ın tahminleri önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlere hazırlanan ve politik karışıklıkla karşılaşabilecek olan Hindistan, Endonezya ve Tayland gibi piyasalar için gayet iyiydi.

Hindistan, Endonezya ve Tayland Standard Chartered Yorumuİlgili haberde büyük bir petrol ithalatçısı olan Hindistan’ın bu yıl son derece zayıf bir Hint rupisi ve kayda değer ticaret şoklarıyla ekonomik gerileme yaşadığı hatırlatıldı. Burada Standard Chartered yöneticisi; “Yumuşak bir ABD doları ya da istikrarlı – düşük petrol fiyatları Hindistan için önemli bir pozitif etki olacaktır çünkü bu Hindistan Merkez Bankası üzerinden oranları artırmaya devam etme baskısını kaldıracaktır. “ dedi.

Kimsenin Hindistan’da politik belirsizlik veya kargaşa görmek istemediğini söyleyen yönetici, dış faktörlerin bunu azaltmaya yardımcı olması gerektiğini vurguladı.

Hindistan Politik Belirsizlik İstemiyor Dış Faktörler Hindistan'a Yardımcı OlmalıÖte yandan; Türkiye, Brezilya ve Pakistan gibi gelişmekte olan pazarlar kendi iç politik sorunlarına sahipken, ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının Malezya gibi ülkeler için tedarik zinciri sorunlarına baskı yaptığı bildirildi. Çin’in en büyük ticaret ortaklarından biri olan Malezya’nın dış ticaret endişeleri ve zayıf ihracatla karşı karşıya kaldığının da üzeri çizildi. Robertson

Malezya ilgili olarak da; “ülkede mali sürdürebilirlik hakkında bazı endişeler olduğunu biliyorum fakat dış faktörlerin istikrarlı, nötr ya da biraz daha iyi olduğu bir ortamda derecelendirme kuruluşlarının yeni yönetim hakkında olumlu düşüneceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

G-20 Zirvesi’nde ne yaşanacağı düşünülmeden ticaret gerilimlerinin devam etmesi halinde Kore ve Tayvan gibi Kuzey Asya’daki hisse senedi piyasalarının düşük performans göstereceğini ancak Hindistan ve Endonezya gibi ülkeler için yorumunun overweight olduğunu anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum