Yatırım yapmaya başla!

Gelişen Ülke Paraları Ticaret Anlaşma Haberleriyle Dolar Karşısında Güçlendi

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı ile dalgalanan gelişen ülke paraları, anlaşma olacağına dair haberlerle ralli yaptı. İşte detaylar;
Gelişen Ülke Paraları Ticaret Anlaşma Haberleriyle Dolar Karşısında Güçlendi

ABD ve Çin arasında devam etmekte olan ticaret savaşının bitmesi için birkaç kez masaya oturulmasına karşın henüz bir sonuç alınamadı. Üstelik Çin’in anlaşmaya yanaşmaması ihtimaline karşı ABD’nin yeni yaptırımlarla geleceği bilgileri paylaşıldı. Bugün ise Trump’ın G20 zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile anlaşmaya varmak için bir taslak hazırlattığı duyumları alındı.

Çin ile ABD arasında bir anlaşma olabileceği ihtimali, gelişen ülke para birimlerinde iyimser bir havanın hakim olmasını sağladı.

ABD-Çin Arasında Anlaşma HaberiDolar karşısında ralli yapan gelişen ülke paraları, Güney Kore wonu ve Hint rupisi öncülüğünde yükselişe geçti. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile ticaret anlaşması için talimat verdiği haberlerinın dolarda geniş çaplı bir değer kaybı olasılığına da işaret etti. MSCI EM Asya endeksi ise yüzde 3’ten fazla yükseliş kaydetti.

Dolar, Güney Kore wonu karşısında yüzde 1,43 oranında değer kaybederken, USD/KRW paritesi 1121,98 wona gerilemiş oldu.

Won Dolar Karşısında GüçlendiGüney Kore wonu TL karşısında da yüzde 0,40 oranında ekside seyrederken, 0,0049 liradan alıcı buluyor. Türk lirası da dolar karşısında güçlenirken, 5,45 lira seviyesine kadar geriledi. Dünden bugüne yüzde 1 düşüş ve yükseliş arasında gidip geldi. Güne 5,50 lira seviyelerinden başladıktan sonra altını test etmeye başladı ve Ağustos ayının başından bu yana ilk kez 5,45 lira seviyesini kaydetti.

Hint rupisi ise 2017 yılının Mart ayından beri en güçlü artışını kaydederken, dolar yüzde 1,28 oranında düşüş gösterdi.

Hint Rupisi Rekor YükseldiHint rupisi, Hindistan Merkez Bankası Başkanı Urjit Patel’in istifa edeceği yönündeki söylentilerle sert düşüş kaydetmişti. Ekim ayının son gününde yayılan bu söylentilerle birlikte dolar karşısında 73,67 rupiden 73,99 rupiye inmişti. Bugün ise yüzde 1,28 oranında düşüşle 72,5125 rupiden alıcı buluyor. Hint rupisi kuru ise yüzde 0,02 oranında düşüşle 0,0755 liradan işlem görüyor.

Tayvan doları da Ocak ayından beri en büyük haftalık yükselişini kaydetti. Çin yuanı ise dolar karşısında anlaşma olabileceği söylemleri ile yüzde 1 civarında yükseliş kaydetti. USD/CNH paritesi yüzde 0,87 oranında düşüşle 6,8581 yuandan işlem görüyor. Çin yuanı kuru ise yüzde 0,03 oranında düşüşle 0,7974 liradan işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum