Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gelişen Piyasalar Geçen Yılın Hezimetinin Ardından FED’in Tavrıyla Ralliye Hazırlanıyor

FED artırımlarının rafa kaldırıldığını söyleyen stratejist, gelişen piyasalara dikkat çekerek Endonezya rupisi, Türk lirası ve Rus Rublesi gibi güçlü temelleri olan ülkelerin para birimlerini tavsiye etti.
Gelişen Piyasalar Geçen Yılın Hezimetinin Ardından FED’in Tavrıyla Ralliye Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Konuyla ilgili görüş bildiren bir stratejist, bugün verdiği demeçte ABD Federal Rezervi’nin gelecekteki oran artışlarında daha sabırlı olacağını, gelişen piyasaların bu yıl daha iyisini yapması gerektiğini hatta belki de iyi bir ralli olabileceğini söyledi.

Sonuçta geçtiğimiz yıl, Arjantin ve Türkiye’deki ekonomik sıkıntılar, aynı zamanda FED’in sıkılaştırıcı para politikası, pek çok gelişen piyasa para biriminde satış dalgası yaratmıştı. Bazı gelişmekte olan piyasa borsa endekslerinde de sert düşüşler görülmüştü. ABD’deki yükselen faiz oranları da yükselen ekonomilerin ABD doları cinsinden borçlarını karşılamalarını zorlaştırmıştı.

Eastspring Investments’de bir G-10 döviz ve sabit gelir stratejisti olan Mary Nicola, bu pazarların bu yıl yükseleceğini öngördü.

Mary Nicola Gelişen Piyasalar Yükselecek “FED artık sabırlı olacağına göre yükselen piyasanın biraz aha ilerlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Gelişmekte olan Pazarlar açısından geçen yıl gördüklerimize bakarsanız, gelişen piyasaların hezimetinin FED’in artırımı ile fazlasıyla bağlantılı olduğu gerçekti” diyen stratejist, FED artırımlarının bir süreliğine masadan kalktığını vurgulayarak dolayısıyla gelişen piyasaların fonlama koşullarının daha önceki kadar sıkı olmayacağını belirtti.

Stratejist ayrıca bu gelişmenin arkasından gelişen piyasaların iyi bir ralli için hazırlanabileceğini dile getirdi.

Mary Nicola Gelişen Piyasalar Ralli için HazırlanıyorGelişen piyasaların bu noktada gerçekten ucuz olduklarını söyleyen Nicola, FED’in beklemede kalmaya devam ettiği müddetçe bir çeşit potansiyel görebileceklerini de vurguladı. Neticede FED iki hafta önceki toplantıda faiz oranlarını artırmamayı seçmiş ve gelecekteki hamlelerin sabırla ve ekonomik koşulların nasıl çözüldüğüne dikkat edilerek gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisindeki politikadan uzaklaştığını gösteren hareketle FED, daha fazla oran zammının muhtemelen garanti altına alınacağını ve daha temkinli bir yaklaşım benimsendiğini söylemişti. İşte bu gelişmelerin ışığında döviz stratejisti, Endonezya rupisi, Türk lirası ve Rus rublesi gibi güçlü temelleri olan ülkelerin para birimlerini tavsiye etti. Bununla birlikte lirada değer kazanma alanı varken Türkiye’nin daha fazla reform yapması gerektiğini de belirtti.

Ruble için ise jeopolitik gerilimlerin devam etmesine karşın Rus ekonomisinin oldukça iyi olduğu yönünde yorum yaptı. Son olarak Endonezya rupisinin geçen Eylül’de 20 yıldan uzun süredir dolar karşısında en zayıf seviyesini gördüğü Türk lirasının da Ağustos’ta dolara karşı rekor düşük seviyeye ulaştığı hatırlatıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu