Yatırım yapmaya başla!

Gelir Dağılımı Eşitsizliği 2017 Yılında Artış Gösterdi!

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam tarafından hazırlanan rapora göre, küresel servetin %82'si, dünya nüfusunun sadece %1'ine ait. Haberin ayrıntıları şöyle...
Gelir Dağılımı Eşitsizliği 2017 Yılında Artış Gösterdi!

Londra merkezli, uluslararası yardım kuruluşu Oxfam tarafından yapılan araştırmada, küresel boyuttaki gelir eşitsizliğinin 2017 yılında artış gösterdiği bildirildi. Dünya nüfusunun yarısını kapsayan ve yoksul kesim olarak nitelendirilen kişilerin servetinde hiçbir değişiklik olmadı. Raporun asıl şaşırtıcı ve dudak uçuklatan sonucu ise şu; dünya servetinin %82’si, toplam nüfusun sadece %1’lik kısmını oluşturan zenginlerin cebine girdi.

Oxfam tarafından yapılan açıklamada, gelir dağılımındaki dengesizliğin her geçen yıl arttığı bildirildi.

2016 yılının Temmuz ayı ve 2017 yılının Haziran ayı arasındaki dönemde kaydedilen toplam küresel servetin 9,2 trilyon dolar arttığı belirtildi. Bunun 7,6 trilyon dolar gibi çok büyük bir payı, sadece zenginlerin servetine ait. Söz konusu miktardan dünyanın en zenginlerinin kasasına ise 1 trilyon dolar eklendi. Bunun yanında, söz konusu dönemde dünya nüfusunun en alt gelir seviyesinde olan 3,7 milyar insanın yıllık küresel servet artışından hiçbir şekilde yararlanmadığı bildirildi.

Gelir eşitsizliği sorununun asıl sebebi olarak; vergi kaçırma ve çalışanların haklarını giderek kaybetmesi gösterildi.

Dünya Ekonomik Forumu‘nun düzenlediği Davos Zirvesi, yarın İsviçre’nin Davos kasabasında başlıyor. Oxfam ise her yıl Davos Zirvesi’nin olduğu hafta, gelir dağılımı eşitsizliğine dair yaptığı araştırma sonuçlarını yayınlıyor. Gelir eşitsizliği sorununun giderek artmasında başta vergi kaçırma, şirketlerin devlet politikaları üzerindeki etkisinin artması ve çalışanların haklarını giderek kaybetmesi gibi faktörler gösteriliyor.

Oxfam Üst Düzey Yöneticisi Mark Goldring, araştırma sonuçlarının milyonlarca insan için başarısız bir gösterge olduğunu söyledi.

Goldring, servet artışının tepedekilerin elinde toplanmasının ekonomi adına doğru bir gösterge olmadığını, yoksulluk içinde yaşayan ve üreten alt kesim için ise başarısız olan sistemin göstergesi olduğunu dile getirdi.

Uluslararası yardım kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, zenginlerin vergi ödemekten kaçınmasının dünyanın en fakir bölgelerine ve gelişmekte olan ekonomilere, toplamda yılda 170 milyar dolara mal olduğu bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum