Yatırım yapmaya başla!

Lotus’un Sahibi Geely İngiliz Markanın İş Gücünü Katlıyor!

Geely, Lotus için kesenin ağzını açtı ve markayı en iyi spor araç üreticilerinin karşısına ciddi rakip olarak çıkartabilmek adına yatırımlara başlıyor.
Lotus’un Sahibi Geely İngiliz Markanın İş Gücünü Katlıyor!

İngiliz spor araba üreticisi Lotus, iş gücünü katlamak için çalışmalara başlıyor. Genelde giriş model tek kapı araçlarıyla yarışlarda yerini alan Lotus, hafif karoserli araçlarına koyduğu sağlam motorlarla ilerlemekte. 2 yıl önce Volvo’nun da sahibi olan Geely, Birleşik Krallık markasını bünyesine katmıştı. Bu önemli alımdan sonra Lotus, işine daha iyi odaklanmıştı. O yüzden SUV akımına katılacağı ve XC90 ile aynı platformda bir araç düşüncesi yayılmıştı.

Yıllık üretimini daha çok yapmak isteyen spor araba markası, Geely’in kesesini sonuna kadar açmasıyla yeni iş planlamaları başladı. Bu işleyiş sürecinin ilk gerçekleştirilecek adımında şirkete, 200 yeni mühendis alımı yer alıyor. İşte detaylar…

Lotus, yılda 5.000 adet araç üretmek istiyor.

Konuşulan rakamlar gerçekten spor araba üreticisine göre iddialı. Gelen milyar dolarlık yatırım desteğinin ilk etkileri bunlar olurken, Midlands’da bir mühendislik merkezi açılacağı da duyuruldu.

CEO Phil Popham, “Lotus uzun yıllar hayatta kalma modundaydı. Burada ve ayrıca Midlands’da insanları ele alıyoruz. Büyümemize yardımcı olmak için Norfolk dışındaki endüstriyel kaynağa dokunmamız gerekiyor.” dedi. CEO’nun söylediği “uzun yıllar hayatta kalmaya çalıştık” sözü aslında çok doğru.

Lotus, 2017 yılına kadar resmen batmış bir vaziyetteydi.

Reklamlara yer veremeyen ve istediği ivmeye uzun yıllar ulaşamayan Lotus, batmaya mahkum bırakılmıştı. Nihayetinde firma almaya aç olan Çinlilerin en büyüklerinden Geely, 129.57 milyon dolara İngiliz markayı kendi grubuna kattı.

İşte o saatten sonra Lotus, dolar yağmuruna tutuldu. Milyarder Li Shufu’ya sorarsak marka halen daha zararda olabilir ancak eski zamanlarına çıkarmaya çok niyetli.

O yıllarda Exige Cup 430 ile istenilen yapı ortaya çıkartılmış ve ağırlığı 1.100 kg’ye kadar düşürülüp, 430 beygirlik motor çekinmeden koyulmuştu. Toyota’dan gelen sağlam ünite ile birleşen karoserin sonunda araç 3.3 saniyede kalkış yapabilmişti.

Bu da şu demek oluyor; Geely’nin sahibi Shufu’nun “Lotus’u dünyanın en iyi spor araba üreticilerinin karşısına güvenilir ve çok hızlı bir marka olarak çıkaracağım.” sözlerinin temeli gelecek 200 mühendis ve geliştirme merkeziyle amaca doğru yol alınmış olacak…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum