Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gediz Plastik’in Onaylanan GES Projesi Üretime Başlıyor

Gediz Plastik’in yatırım süreci tamamlanan ve onay verilen güneş enerjisi santrali bugünden itibaren elektrik üretimine geçiyor.
Gediz Plastik’in Onaylanan GES Projesi Üretime Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gediz Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda güneş enerjisi santrali (GES) yatırımları hakkında açıklama yaptı. Şirket, bağlı ortaklığı Gediz Plastik Petrol Turz. Taş. San. Tic. A.Ş.’nin yaptığı GES yatırımının tamamlandığını duyurdu.

Gediz Plastik’in 22 Mart 2022 tarihinde GES yatırımı için çağrı mektubu, 26 Nisan’da ise Yatırım Teşvik Belgesi’ni aldığı hatırlatıldı.

Şirket fabrika binalarının enerji ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla 2260 kWe gücü olan çatı üstü enerji santralinin kurulumunu tamamladı. Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş yetkililerinin ve kabul heyetinin 9 Ağustos 2022’de gerekli kontrolleri ve incelemeleri yaptığı, bunun sonucunda tesisin çalışması için onaylandığı bilgisi paylaşıldı.

10.08.2022 tarihinde onaylanmış olan GES’in, yine aynı tarihten itibaren elektrik üretmeye başlayacağı açıklandı. Bu sayede Gediz Platik’in yıllık kullandığı elektriğin yüzde 70-75 kadarlık kısmının buradan karşılanması bekleniyor.

GES’ten Elde Edilen Fazla Elektrik Abonelere Verilecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), sanayicilerin kendi kullandıklarından daha fazla kurulu güce sahip lisanssız GES için yeni bir düzenleme getirdi. Buna göre sanayiciler tükettiklerinin fazlası olan elektriği bedelsiz olarak abonelere verecek.

GCM Yatırım Banner

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, düzenlemenin amacının kendi tüketimi için üretim yapanların desteklenmesi, gerçek tüketimi olan ve kapasite kısıtı nedeni ile üretim tesisi kuramayan tüketicilerin önünün açılması olduğunu söyledi.

Öte yandan sanayiciler bu durumdan şikayetçi. Fazla elektriği sisteme satma düşüncesiyle maliyetleri göze aldıklarını ve yatırım yaptıklarını belirtirken, aynı zamanda bunun gelecek dönemdeki yatırımları da olumsuz etkileyeceği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.