Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Geçici Koruma Altındaki Suriyeli Sayısı 3,5 Milyona Ulaştı

Göç İdaresi Başkanlığı’nın resmi verilerini açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ülkedeki Suriyelilerin sayısını söyledi.
Geçici Koruma Altındaki Suriyeli Sayısı 3,5 Milyona Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Göç İdaresi Başkanlığı’nın 9. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle yapılan iftar yemeğine katıldı. Katıldığı etkinlikte konuşma yapan Soylu, Göç İdaresi Başkanlığı’nın verilerine göre Türkiye’deki geçici koruma altındaki Suriyeli sayısının 220 binden 3,5 milyona yükseldiğini söyledi.

Türkiye’nin attığı adımlar sayesinde bu süreci sosyal ekonomik veya güvenlik noktasında herhangi bir zafiyete mahal vermeden yönetebildiğini açıkladı.

“Göç hep vardı. İnsanlık tarihi boyunca vardı. Taş kalpliler anlamaz, göç hep acıydı, hep hüzünlüydü, göç hep ağıtlar yaktırdı, şiirler yazdırdı. Ama belki tarihte ilk kez medeniyetin güya en gelişmiş olduğu bir çağda göç meselesi, tarihin hiç görmediği kadar büyük ve küresel bir krize dönüştü.” diyen Soylu, 2016’dan bugüne kadar 19 bin 336 Suriyelinin de asayiş sorunları sebebiyle ülkeden çıkışının sağlandığını söyledi.

Açıklamasında “2020 yılında Avrupa’da sınır dışı başarı oranı yüzde 18, bizde geri gönderme yakaladıklarımızın yüzde 40 olarak kayıtlara geçmiştir. Ve 2022 yılında, geçen yılın aynı dönemine göre sınır dışı başarı oranı yüzde 73 artışla yüzde 41.2 olmuş, sayı da 20 bin 636 olarak gerçekleşmiştir.” bilgisine yer verdi.

Konuşmasına “Bir gün olsun Batılı dostlarının yüzüne bu gerçekleri vurmazlar. Bu ülkenin İHA yapmaktaki başarısından bile rahatsız olanlar, elbette ki göç yönetiminde de bu ülkenin aldığı yükün ağırlığını, sorumluluğunu, burada ortaya koyduğu performansı hakkaniyetle takdir edemezler.” sözleriyle devam etti.

GCM Yatırım Banner

İstanbul’da etrafa tehditler savuran Suriyeli esnafın kasten yaralama, hakaret, tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçlarından Bakırköy Adliyesi’nde ifade verdiğini belirtti.

Söz konusu kişinin savcılıkta suç işlemediğini ve masum olduğunu söylediğini belirten Bakan Soylu, sınır dışı edileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.