Yatırım yapmaya başla!

Gecenin Karanlığına Işık Tutan Mimari Bir Başyapıt: “VI. Muhammed Köprüsü”

Gecenin Karanlığına Işık Tutan Mimari Bir Başyapıt: “VI. Muhammed Köprüsü”

Kuzey Afrika’nın en gözde tatil cennetlerinden biri olan Fas, Cebelitarık Boğazı’nın ve Akdeniz’in eşsiz güzellikleriyle çevrelenmiş hem kültürel hem de doğal bir turizm merkezidir. Tanrı’nın Toprakları olarak da bilinen bu güzel ülke hem Avrupa hem de Afrika esintilerini bünyesinde barındıran nadir ülkelerden de bir tanesidir. Kuzey Afrika’nın incisi Fas, çılgın projeler ile donatılan Birleşik Arap Emirlikleri kadar zengin bir ülke olmasa da sanatsal yapıları ve mimari harikalarıyla turistlerin takdirini kazanmayı başarıyor.

Belki de bu Afrika ülkesinin böylesine güzelleşmesinin sebebi VI. Muhammed gibi oldukça donanımlı bir kral tarafından yönetilmesi olabilir. Bu güzel ülkenin en yeni projesi ise krallarının adını taşıyan ve gecenin en karanlık halini bile aydınlatmayı başaran eşsiz güzellikte bir köprü. VI. Muhammed Köprüsü adı verilen bu mimari eser Fas’ın başkenti olan Rabat’da bulunuyor. Şimdi dilerseniz Fas gecelerini aydınlatan bu güzel köprüyü böylesine özel yapan özelliklere birlikte bir göz atalım:

Rabat Şehrinin Yeni Simgesi: VI. Muhammed Köprüsü

Rabat Şehrinin Yeni Simgesi: VI. Muhammed KöprüsüFas’ın en büyük mühendislik başarılarından biri olan VI. Muhammed Köprüsü tamamıyla üstün bir tasarım örneğidir. Rabat şehrinin dışında, tarihi bir bölge üzerine konumlandırılan bu inanılmaz köprü, Fas Kralı VI. Muhammed’i onurlandırmak adına meydana getirilmiş. Rabat’ın ve Fas’ın yeni simgesi olarak kabul görülen rengarenk ışıklarla donatılmış olan bu eşsiz tasarım, şimdiye kadar yapılan en pahalı köprüler arasında yer alıyor.

Aydınlatma Teknoloji ile Donatılmış Mimari Bir Güzellik

Aydınlatma Teknoloji ile Donatılmış Mimari Bir GüzellikFas’ın başkentine yerleştirilmiş olan bu mühendislik harikası güneş battıktan sonra eşsiz bir güzelliğe bürünüyor. Olağanüstü ışık şovlarının sergilendiği bu başyapıt, Philips LED aydınlatmalar ile donatılmış. Köprünün tamamını kaplayan bu LED ışıklar toplamda 16 milyon renk tonunu gözler önüne sermeyi başarıyor. Nefes kesen bir manzarayı misafirlerine sunan bu köprü, oldukça yüksek düzeyde enerji verimliliği de sağlıyor. Yenilikçi bir aydınlatma sistemine sahip olan IV. Muhammed Köprüsü, Philips Color Kinetics (Philips Renk Kinetiği) teknolojisi ile donatılmış olup, araçlarıyla bu köprü üzerinden geçen sürücüleri fazlasıyla büyülemeyi başarıyor.

Afrika’nın En Uzun Köprülerinden Bir Tanesi

Afrika'nın En Uzun Köprülerinden Bir Tanesiİnsan eliyle yapılmış bir mühendislik harikası olan IV. Muhammed Köprüsü, İsveç ve Danimarka’yı birbirine bağlayan muhteşem tasarım Öresund Köprüsü kadar geniş bir araziye yayılmıyor olsa da Afrika kıtasının en uzun köprülerinden biri olmayı başarıyor. Rabat ve Salé şehirleri arasındaki bağlantıyı sağlayan IV. Muhammed Köprüsü 950 metre uzunluğundadır. 6 şeritli araç trafiğine imkan tanıyan bu büyük köprü, ayrıca 200 metre yüksekliğe sahip iki devasa kuleyi de bünyesinde barındırıyor.

Genellikle bu tarz çılgın projelere Dubai ve Abu Dabi gibi Birleşik Arap Emirlikleri şehirlerinde rastlıyor olsak da Fas’ın yeni simgesi bu tarz tabuları yıkmayı başarıyor. Karanlık bir bölgeyi rengarenk LED ışıklar ile aydınlatan ve görenleri kendisine hayran bırakan IV. Muhammed Köprüsü’nü ziyaret etmek istemez miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum