Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GCM/Erkan: Piyasanın Olumlu Tepkisi, 400 Bp Faiz İndirimini Önceden Fiyatladığının Göstergesi

İş dünyası Merkez Bankası’nın faiz kararından memnun olurken, GCM Yatırım Ekonomisti Erkan, piyasanın gösterdiği olumlu tepkinin, yaklaşık 400 bp'lik indirimi önceden beklediğinin göstergesi olduğunu söyledi.
GCM/Erkan: Piyasanın Olumlu Tepkisi, 400 Bp Faiz İndirimini Önceden Fiyatladığının Göstergesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkez Bankası politika faiz oranında 2015 yılından bu yana ilk kez indirime gitti. Bugünkü toplantıda enflasyondaki iyileşmeye ve ekonomideki toparlanmanın devam etmesine bağlı olarak faizlerde 425 baz puanlık indirim yapıldığı açıklandı. Uzmanlar 400 bp’lik bir indirimin doları yukarı çekeceği konusunda endişeliydi.

Fakat şu an için havanın sakin olduğu ve piyasanın olumlu tepki verdiğini gözlemliyoruz. GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, bu durumun piyasanın 400 bp civarında indirim beklentisini önceden satın almış olmasıyla açıklanabileceğini söyledi.

Enver Erkan, Merkez’in faiz kararını değerlendirerek, bundan sonraki süreç için beklentilerini paylaştı.

GCM Ekonomisti Enver ErkanDolar tahminlerden daha yüksek gelen faiz indirimi açıklamasından sonra sert dalgalandı. Önce 5,77’ye çıksa da daha sonra 5,65’lere indi. Borsada da durum pozitif. BIST 100 Endeksi ilk tepki olarak 102 bine gerilese de toparlanması gecikmedi ve 104 bin puanın üzerine kendini atmayı başardı.

Saat 15:35 itibarıyla BIST 100 Endeksi 103.621 puandan, dolar kuru 5,6672 liradan işlem görüyor. GCM Ekonomisti Erkan piyasanın tepkisinin olumlu olduğunu belirtti. Bunun da yapılan indirimi çok önceden beklediklerinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Bankanın önümüzdeki dönemlerde de faiz indirmeye devam edeceğini dile getirdi.

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, TL’nin ilk tepki olarak toparlansa da uzun vadede endişeleri olduğunu bildirdi.

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys TL YorumuTürkiye Merkez Bankası’ndan tıpkı Enver Erkan gibi önümüzdeki dönemlerde de faiz indirimi bekleyen Matys, öte yandan bugün atılan adımın Türk lirasının ve enflasyonun görünümünü kötüleştireceği yönünde endişeleri olduğunu ifade etti. 300 – 400 baz puan indirim bekleyen finansal danışman Recep Atakan ise bankanın eski metni bırakıp, yeni döneme yeni bir vizyonla girdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner
İş dünyası temsilcileri faiz indiriminden memnun olduklarını fakat devamının gelmesi gerektiğini belirtti.

İş dünyası Faiz Kararından Memnun İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, bugün atılan adımın tek seferde kalmaması ve bir trendin başlangıcı olması gerektiğini söyledi. Faizlerin yüksek olduğu süre boyunca Türkiye’nin yatırım potansiyelinden uzaklaştığını dile getiren Avdagiç, indirim kararı ile yatırım maliyetlerinin azaltılmasını ve girişimcilerin mevduat faizi gibi bir engelle uğraşmak zorunda kalmayacaklarını açıkladı.

“Faiz indirimi, kaynaklarımızı dışarıda dünya ile rekabet etmek yerine, içeride faiz maliyetiyle rekabete harcamak zorunda kalmamamız için olumlu bir adım” şeklinde görüş bildiren Avdagiç, enflasyon konusuna da değindi. Son aylarda bu alanda iyileşme olduğunu ve hal böyleyken faizle enflasyon arasındaki makası açmak gibi bir lüksümüz olmadığını söyledi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Genel Başkanı Orhan Aydın da yatırım ortamı oluşması adına, faiz indiriminin yerinde bir karar olduğunu vurguladı.

Yatırımlar CanlanacakAtılan adımla yatırımların yeniden canlanması için start verildiğini söyleyen Aydın; enflasyonun, döviz kurlarının, işsizliğin ve cari açığın azaldığı, dış ticaretin arttığı bir ortamda artık yatırımlara odaklanmamız gerektiğini söyledi.

Yapılan zamlar nedeniyle enflasyonun Temmuz’da beklenenden daha yüksek olduğunu fakat Ağustos’ta düşüş beklediklerini aktardı. Merkez Bankası’nın bugün aldığı karardan son derece memnun olduklarını, mevduat faizlerinin düşmesiyle yakın zamanda enflasyonda da tek haneli rakamların yakalanacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın