Petrol, GBP/USD ve XAU/USD’de Düşüş, Doğal Gazda Artış Devam Ediyor

Paritelerde düşüşlerin sürdüğünü gözlemlerken, doğal gazda pozitif yönlü hareketin ivme kazandığı görülüyor. Ayrıntılar şöyle;

Geçen hafta FED toplantısından beklentilere paralel olarak faiz değişikliği kararı çıkmadı, kademeli faiz artışının desteklendiği belirtilmişti. FED sonrası başlayan dolara kazanımlarına ek olarak İtalya bütçe sorununun çözülmesi için kimsenin geri adım atmaması Euro üzerindeki baskıyı artırıyor.

Yaklaşık %0.30 kayıpla 1.1330 seviyelerinden işlem gören EUR/USD paritesi gün içerisinde en düşük 1.1315 seviyeleri test edildi. 14 günlük RSI indikatörü 38 seviyelerinde ve aşırı satım bölgesine giderek yaklaşıyor. Son 1 yılın en düşüğü olan ve Fibonacci seviyesinin de işaret ettiği ve 1.13 psikolojik sınırı en önemli destek noktası olarak öne çıkıyor. Yukarıda ise 1.14 psikolojik sınırı ve1.1422 seviyesi takip edilecek direnç noktaları olacaktır.

Petrol ve GBP/USD Paritesi Düşüşte

GBP/USD 1.30 Altında ve Petrol DüşüşteAktif vade ham petrol ise ilk kez 10 gün üst üste eksi bölgede kapanış yaptı ve %1’in üzerinde kayıpla 60 dolar seviyesinin hemen altında işlem görüyor. Geçen hafta açıklanan haftalık stok verisinde beklentinin üzerinde artış açıklanmasına rağmen doğalgaz fiyatlarında yükseliş devam ediyor.

Brexit konusunda hafta başına May tarafından bakanlar kuruluna sunulan olası anlaşmanın en azından 1 hafta daha onaylanmayacağı haberleri ve FED sonrasında başlayan dolar kazanımlarına paralel olarak GBP/USD paritesi 1.30 seviyesinin de altına gelmiş durumda ve yaklaşık %0.40 kayıpla işlem görüyor.

1.3035 seviyelerinde kesişen 50 ve 100 günlük hareketli ortalamalar oldukça önemli bir destek noktasıydı ve kapanış bazında da kırılması satış baskısını hızlandırdı. Parite bugün 1.2870 seviyelerinde.

Altın Paritesinde Düşüş Sürüyor

Altın Paritesinde Düşüş Sürerken 19 Dolarlık Kayıp MevcutAltın tarafında ise yaklaşık 10 gündür devam eden satış baskısı hızlanmış durumda ve değerli metal yaklaşık 19 dolar kayıpla 1.209 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

1.216 dolar seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalama ve 1.210 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalamanın da kırılmış olması satış baskısının devamını getirebilir. 1.200 dolar psikolojik sınırı ilk destek noktası olarak öne çıkıyor.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı